58. Rajd Akropolu: Pierwsze zwycięstwo Latvali

Aż 10 lat czekał na ten triumf! Fin Jari-Matti Latvala w pięknym stylu pokonał konkurencję w Rajdzie Akropolu i wskoczył na drugie miejsce w klasyfikacji WRC. Przed sobą ma Sebastiena Ogiera, a z tyłu dziewięciokrotnego mistrza Sebastiena Loeba.

Zwycięstwo w jednej z najtrudniejszych rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata (WRC), 58. Rajdzie Akropolu to czwarty w tym sezonie triumf  teamu Volkswagen Motorsport. Trzy pierwsze (w rajdach Szwecji, Meksyku i Portugalii) na swym koncie zapisała załoga Sebastien Ogier i Julien Ingrassia. Ostatnie padło łupem duetu  Jari-Matti Latvala i  Miikka Anttila. 28-letni Fin czekał na ten moment aż 10 lat – od czasu swojego debiutu w Rajdzie Bogów.

Takim sposobem fabryczny zespół z Wolfsburga prowadzi w klasyfikacji generalnej producentów, a reprezentujący jego barwy Sebastien Ogier w Polo R WRC stoi na czele rankingu kierowców. Na swym koncie gromadzi 126 punktów. Na drugie miejsce, po Rajdzie Akropolu wskoczył Jari-Matti Latvala. Zdobywając w Grecji 25 punktów, wyprzedził dziewięciokrotnego Mistrza Świata Sebastiena Loeba (Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team).

Latvala wreszcie dostroił Polo

Pierwszy triumf w Rajdzie Akropolu to dla Latvali jednocześnie pierwsze zwycięstwo w barwach Volkswagena. W tym sezonie to dla Fina trzecie z rzędu podium – po trzecich miejscach w Portugalii i Argentynie. Jak potwierdza Volkswagen Motorsport, ostatni sukces był możliwy dzięki zmianie dostrojenia mechanizmu różnicowego podczas Rajdu Argentyny, apotem dalszych udoskonaleniach w Grecji. Można wreszcie powiedzieć, że Jari-Matti Latvala dopasował Polo R WRC do swojego stylu jazdy. Podczas trzech dni ścigania w gęstym kurzu i upale, na grubym szutrze 28-latek uzyskał najlepsze czasy na 4 odcinkach specjalnych, z 14 rozegranych podczas rajdu. Prowadzenie  w zawodach objął już na 4 oesie (Ghymno) i ani na chwilę nie oddał go do końca.  Warto dodać, że luźne nawierzchnie są żywiołem Latvali i wszystkie 8 zwycięstw w WRC zaliczył właśnie na szutrze bądź na śniegu. Nie bez powodu zatem mówi się o nim „latający Fin”.

Na drugim Sordo, trzeci Neuville

Drugie miejsce w 58. Rajdzie Akropolu wywalczyli Dani Sordo i Carlos del Barrio. Załoga  Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team wygrała tylko jeden oes. Na podium stanęła ze stratą + 1:50,0 do liderów i z zapasem +24,1 do duetu Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul z Qatar World Rally Team.

Wśród oesowych zwycięzców zabłysnął Evgeny Novikov (Ford Fiesta RS), który prowadził w klasyfikacji generalnej pierwszego dnia. Rosjanin, najszybszy na 4 odcinkach, zawody ostatecznie zakończył na 9. miejscu.

Jari-Matti Latvala
Volkswagen Polo R WRC

Jestem niezmiernie szczęśliwy, dedykuję to zwycięstwo całej załodze Volkswagena. Mój początek nowego sezonu był bardzo trudny, ale zespół zawsze we mnie wierzył i bezwarunkowo mnie wspierał. Wygranie Rajdu Akropolu ma dla mnie duże znaczenie także dlatego, że był on niezwykle trudny i jest prawdziwym klasykiem. Od czasu, gdy jako osiemnastolatek wystartowałem tutaj po raz pierwszy, marzyłem, aby kiedyś go wygrać. Ostatni odcinek specjalny wydawał mi się być najdłuższym i najtrudniejszym od wielu lat, dokładnie czułem każdy kamień, każde uderzenie i nieubłaganie płynący czas.

58. Rajd Akropolu (Grecji) – wyniki końcowe

1. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN), Volkswagen Polo R WRC           4:31:01,2

2. Daniel Sordo/Carlos Del Barrio (E/E), Citroen DS3 WRC + 1:50,0

3. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Ford Fiesta RS + 2:14,1

4. Andreas Mikkelsen/Mikko Markkula (N/FIN), Volkswagen Polo R WRC +3:55,1

5. Nasser Al-Attiyah/Giovanni Bernacchini (Q/I), Ford Fiesta RS +4:12,6

6. Mads Østberg/Jonas Andersson (N/S), Ford Fiesta RS + 5:48,7

7. Mikko Hirvonen/Jarmo Lehtinen (FIN/FIN), Citroen DS3 WRC                     + 8:00,7

8. Martin Prokop/Michal Ernst (CZ/CZ). Ford Fiesta RS +8:01,2

9. Evgeny Novikov/Ilka Minor (RUS/A), Ford Fiesta RS                           +8:11,1

10. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen Polo R WRC +10:10,3

Tekst: Iwona Petryla

amis

Zobacz również:
REKLAMA