[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

60 proc. kierowców nie sprawdza ciśnienia w oponach

Zimą częściej trzeba sprawdzać ciśnienie w oponach. Tymczasem nawet 60 proc. kierowców w Polsce zbyt rzadko kontroluje poziom ciśnienia w ogumieniu.

Opona zimowa Opona zimowa

Odpowiedni poziom ciśnienia w oponach ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy, szczególnie zimą. To przecież z koła czujniki pobierają informacje, gwarantujące prawidłowe prowadzenie, działanie systemów trakcji kontroli i ABS.

Od ilości powietrza w oponach zależy też przyczepność opon, długość drogi hamowania, zużycie paliwa, ale także czas eksploatacji ogumienia czy ryzyko ich uszkodzenia. Zatem jak często sprawdzać ciśnienie i jaka powinna być jego wartość zimą?

Obniżenie temperatury otoczenia powoduje spadek ciśnienia w oponach - to czysta fizyka. Spadek wynosi nawet około 0,1 bara na każde 10 st. Celsjusza. Tak więc przy zalecanej wartości ciśnienia w oponie na poziomie 2 barów, uzupełnionej temperaturze 20 stopni Celsjusza, jego wartość będzie niższa o ok. 0,3 bara w temperaturze minus 10 st. Celsjusza.

Dodając do tego zbyt rzadką kontrolę ciśnienia, zapewne spadek od wartości optymalnej będzie jeszcze większy, a przez to niebezpieczny i nieekonomiczny.

Specjaliści zalecają sprawdzanie poziomu powietrza w kołach zimą nawet co 1-2 tygodnie, podczas gdy w pozostałych porach roku wystarczy comiesięczna kontrola.

REKLAMA

REKLAMA

Opona zimowa Opona zimowa

Pomiar najlepiej przeprowadzać na zimnej oponie - najlepiej rano lub co najmniej dwie godziny po zakończeniu jazdy lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km, kiedy opona ma optymalną temperaturę.

Ciśnienie należy sprawdzić przed dalszymi wyjazdami i odpowiednio podnieść, jeżeli planujemy podróż z większym obciążeniem, takim jak dodatkowy bagażnik z nartami.

– Zalecenia dotyczące regularności i częstotliwości kontroli powietrza w oponach osobowych w praktyce niestety rzadko kiedy są przestrzegane. Kierowcy sięgają po kompresor najczęściej, gdy coś ich zaniepokoi. Większość użytkowników nie zna prawidłowych dla swojego auta wartości. Kontrolując ciśnie w oponach często zapomina się o kole zapasowym -mówi ekspert Artur Posłuszny z ITR CEE, dystrybutor opon YOKOHAMA w Polsce.

Warto pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej wartości ciśnienia dla wszystkich pojazdów. Poziom ciśnienia określany jest indywidualnie przez producenta auta, dostosowywany jest do danego modelu pojazdu czy wersji silnika. Informacje o zalecanym ciśnieniu "homologowanym" znajdują się w książce pojazdu i w zależności od rodzaju samochodu w schowku, na klapce wlewu paliwa czy przy drzwiach kierowcy.

W okresie zimowym przy często zmieniających się temperaturach nie zawsze jest możliwe bieżące dostosowanie ciśnienia do aktualnej pogody. Dlatego eksperci zalecają zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara wraz nadejściem niskich temperatur utrzymujących się przez kilka dni. Ciśnienie należy wyrównać do homologowanegej wartości, gdy temperatura powietrza znów się podniesie. Zbyt wysokie ciśnienie również jest niebezpieczne i grozi uszkodzeniem opony.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij