80. urodziny parkometru

Po raz pierwszy takich urządzeń użyto w 1935 roku w centrum Oklahomy. Skonstruował go amerykański prawnik i publicysta Carl Magee.

Parkomaty

Wszystko zaczęło się od tego, że kierowcy automobili w Oklahomie stawali tam, gdzie im było wygodnie (skąd my to znamy?) i uprzykrzali życie miejscowym sklepikarzom. Carl Magee, amerykański prawnik i publicysta postanowił coś z tym zrobić. Ogłosił konkurs na uniwersytecie, do którego zgłosili się Holger George Thuesen i Gerald A. Hale. Prace rozpoczęli w 1933 roku, a dwa lata później pojawił się pierwszy działający parkometr nazwany "Black Maria". Zainstalowano go 16 lipca.

REKLAMA

Parkomaty

Urządzenie cieszyło się sporą popularnością i już na początku lat 40. w Stanach Zjednoczonych funkcjonowało ponad 140 tys. parkometrów. Przez ok. 40 lat urządzenie przechodziło jedynie drobne modyfikacje. Dopiero w połowie lat 80. zaczęto wyposażać je w elektroniczne dodatki i zaczęto nazywać parkomatami (ta nazwa jest w Polsce popularniejsza). Stare parkometry zniknęły całkowicie z amerykańskich ulic w 2006 roku. Zastąpiono je elektronicznymi maszynami.

Na Starym Kontynencie pierwsze maszyny Magee pojawiły się w 1952 roku w Bazylei. Dwa lata później zawitały na ulice Duisburga. Ostatnie parkometry zdemontowano w londyńskiej dzielnicy Westminster w 2009 roku.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA