REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

900 tys. aut Skody – rekordowy wynik produkcji

2019 rok stał dla czeskich fabryk Skody pod znakiem rekordowej wielkości produkcji. To wynik dużego popytu na auta Skody oraz mocnego powiększenia gamy modelowej.

Fabryka samochodów Skody Materiały prasowe
Fabryka samochodów Skody

W 2019 roku Skoda po raz pierwszy w historii wyprodukowała ponad 900 tys. pojazdów w swoich fabrykach zlokalizowanych w Mladá Boleslav i w Kvasinach. Wysoki wynik jest zasługą wzrostu produkcji o 2,25 proc. w porównaniu z 2018 rokiem.

Rekordowe wyniki oraz nowe możliwości produkcyjne są efektem inwestycji w rozwój fabryk. Jest to także element strategii 2025, w ramach której Skoda inwestuje łącznie 2 miliardy euro w rozwój alternatywnych technologii napędowych i nowe usługi mobilności. Pierwsze efekty strategii widać choćby po premierze pierwszego elektrycznego i pierwszego hybrydowego modelu marki w historii.

Zakłady Skody w Mlada Boleslav

W 2019 roku w fabryce Skody w Mladá Boleslav powstało ok. 590 tys. pojazdów. Z tego 260 tys. egzemplarzy stanowił model Octavia, w tym już także czwarta generacja ikony marki, której produkcja rozpoczęła się pod koniec października.

Inne modele produkowane w tej fabryce to:

 • Fabia,
 • Scala,
 • Kamiq,
 • Karoq.

Z linii produkcyjnych w Mladá Boleslav zjeżdżają nie tyko kompletne pojazdy, ale także części i komponenty. W minionym roku powstało tam:

 • 570 tys. silników,
 • 570 tys. skrzyń biegów MQ 200 i MQ 100,
 • 4000 akumulatorów,
 • ponad 2 312 000 osi.

Dzięki nowej lakierni otwartej w sierpniu 2019 r., która jest w stanie obsłużyć 168 tys. sztuk karoserii w ciągu roku, ogólna wydajność zakładów lakierniczych na terenie fabryki Skody w Mladá Boleslav wzrosła do 812 tys. sztuk karoserii rocznie.

Skoda zainwestowała także 219,6 milionów euro w nowy budynek i stworzyła ponad 650 nowych miejsc pracy. Obiekt ten jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska w Europie.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

Skoda Octavia występuje nie tylko w wielu wersjach silnikowych i w kilku odmianach wyposażenia, ale także jako model o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu – w rodzinie Octavii znajdziemy modele iV, RS, Scout i wiele więcej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

Fotele w samochodzie nie służą jedynie do siedzenia. Wraz z rozwojem techniki są wyposażane w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań – mają funkcje masażu, wentylacji i aktywnie dbają o bezpieczeństwo podróżnych. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 07/2020

Nowa Skoda Octavia ma nowoczesne wyposażenie, które dotąd kojarzyło się głównie z samochodami luksusowymi. Wśród nich m.in. ergonomiczne fotele z funkcją masażu i wentylacji. czytaj dalej >>

REKLAMA

Fabryka samochodów Skody Materiały prasowe
Fabryka samochodów Skody

Inwestycje dla fabryk w Kvasinach i Vrchlabí

W ciągu ostatnich kilku lat fabryka Skody w Kvasinach została rozbudowana i przeszła największą modernizację od czasów jej powstania, co miało miejsce już ponad 85 lat temu. Obecnie produkowane są tam:

 • SUV Kodiaq,
 • SUV Karoq,
 • flagowy model Superb,
 • w tym zelektryfikowany Superb iV z napędem hybrydowym plug-in.

Skoda zainwestowała ok. 12 milionów euro w dostosowanie linii produkcyjnej do wytwarzania modelu sygnowanego znakiem iV, którego produkcja rozpoczęła się we wrześniu 2019 r.

Vrchlabí natomiast jest trzecią lokalizacją Skody w Czechach. Fabryka w ubiegłym roku świętowała 155. rocznicę powstania. Początkowo produkowano tu samochody, a w 2012 r. przekształcono tę lokalizację w najnowocześniejszą fabrykę komponentów Skody oraz innych marek grupy VW.

W 2019 roku wyprodukowano tam m.in. ponad 556 tys. automatycznych skrzyń biegów DQ 200.

Zobacz także: Volvo XC60 T8 Twin Engine - mocne i prestiżowe

REKLAMA

Skoda Scala w produkcji Materiały prasowe
Skoda Scala w produkcji

Skoda jednym z największych pracodawców w Czechach

Skoda jest jednym z największych pracodawców w Czechach, a jej produkty stanowią około 9 proc. całego eksportu krajowego. Firma od lat inwestuje w rozwój infrastruktury w regionach otaczających fabryki, a także wspiera projekty mające na celu poprawę jakości życia lokalnej społeczności.

Jednym z efektów takiej działalności Skody jest specjalny fundusz założony dla Mladá Boleslav, z kapitałem początkowym w wysokości 30 mln euro. Pieniądze z funduszu zostały już wykorzystane m.in. na wyposażenie lokalnego szpitala w nowy sprzęt oraz na rozbudowę systemu rowerów miejskich Rekola.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA