A Ty? Czujesz się bezpiecznie na polskich drogach

Zgodnie z "Raportem o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców" przygotowanym przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A., ponad połowa respondentów nie czuje się bezpiecznie na polskich drogach. Co ciekawe, najbardziej obawiamy się innych kierowców, a nie na przykład złego stanu dróg i ulic, po których na co dzień jeździmy.

Szkoła Auto
Po trudach intensywnego szkolenia z zakresu techniki jazdy, zawsze przychodzi ten milszy moment – wręczenie pamiątkowych dyplomów ukończenia kursu Szkoły Auto.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Gdy poproszono kierowców o ocenę największych zagrożeń, 96% z nich wskazało prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jako sytuację bezwzględnie groźną na drodze. Badani obawiają się też brawury innych uczestników ruchu - 88% z nich zdecydowanie piętnuje tego typu zachowanie za kółkiem. Wśród największych zagrożeń pojawiło się również nieprzestrzeganie przepisów: m.in. wymuszanie pierwszeństwa (bezwzględnie groźne dla 81% kierowców) oraz przekraczanie prędkości (wskazane jako jedno z największych zagrożeń przez 50% respondentów). "Polscy kierowcy nie czują się bezpiecznie na polskich drogach i większość z nich chociaż sporadycznie odczuwa strach przed śmiertelnym wypadkiem" - mówi Rafał Janowicz z Pentor Research International Poznań. Zastanawiające jest to, że nie ufając innym kierowcom i nie czując się bezpiecznie na drodze, jednocześnie bardzo wysoko oceniamy swoje kwalifikacje - aż 59% respondentów określa swoje umiejętności w zakresie prowadzenia samochodu jako dobre lub bardzo dobre!

Skąd więc biorą się problemy polskich kierowców? Większość uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że już niewielka różnica w prędkości może prowadzić do tragedii. Pieszy potrącony przy prędkości 30 km/h zostanie dotkliwie poturbowany, ale ma sporą szansę na przeżycie. Przy 50 km/h jego "notowania" spadają o połowę. Przy 60 km/h musi mieć mnóstwo szczęścia, by wyjść cało z opresji. Trzeba też pamiętać, że w razie awaryjnego hamowania ogromny wpływ na dystans potrzebny do zatrzymania pojazdu ma czas reakcji kierowcy. W czasie 1 sekundy, przy prędkości 70 km/h - mało imponującej dla "mistrzów kierownicy", samochód pokona 23 metry, zanim siedzący za sterami zareaguje, a hamulce zadziałają. Tych metrów może zabraknąć, gdy na ulicę wybiegnie dziecko lub z bocznej drogi wyjedzie traktor. Także w razie poślizgu każ- de 10 km/h mniej zwiększa szanse na opanowanie auta.

Wyniki badań potwierdzają specjaliści od bezpiecznej jazdy. Według Tomasza Płaczka, kierownika ds. szkoleń Szkoły Auto, oprócz patologii w postaci prowadzenia pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość oraz przecenianie swoich umiejętności są największą bolączką polskich dróg. "Większość kierowców jeździ za szybko, agresywnie, nie respektując przepisów ruchu drogowego" - mówi instruktor Szkoły Auto. "Nakazy i zakazy są często postrzegane jako ograniczenie wolności osobistej" - dodaje. "Tym bardziej widzę potrzebę edukacji w kwestii respektowania przepisów ruchu drogowego. Opanowanie auta w sytuacji ekstremalnej przy prędkości 50 km/h jest bardzo trudne i większość kierowców ma z tym problem. Natomiast prędkość 70 km/h przerośnie każdego kierowcę. Dlatego, gdy wymagają tego warunki drogowe lub znaki, warto zdjąć nogę z gazu" - podsumowuje Tomasz Płaczek.

Źródło: Szkoła Auto

Zapraszamy na stronę internetową
www.szkola-auto.pl

Zobacz również:
REKLAMA