Acura NSX - pierwszy egzemplarz sprzedany!

Acura NSX, to nic innego jak amerykańska wersja Hondy NSX, która w tym roku trafi do sprzedaży w Europie. Samochód pojawi się również w Polsce.

Barrett-Jackson
Acura NSX, Barret-Jackson

Honda pod koniec lat 80. ubiegłego wieku rozpoczęła prace nad autem sportowym, który później otrzymał pseudonim "japońskie Ferrari". I faktycznie samochód powstał jako konkurent m.in. dla Ferrari 348. Honda NSX to rewolucyjny samochód, który produkowany był aż przez 15 lat, od 1990 roku do 2005. W tym czasie powstało kilkanaście wersji specjalnych, w tym 50 sztuk wariantu Alex Zanardi Edition, w hołdzie dla legendarnego włoskiego kierowcy. A skoro mówimy już o kierowcach, to jedną z głównych postaci, która miała ogromny wpływ na Hondę NSX był trzykrotny mistrz świata Formuły 1 - Ayrton Senna. To on pomagał inżynierom Hondy w pracach nad zawieszeniem. Karoseria auta została zaprojektowana pod okiem Pininfariny. Kilka lat temu egzemplarz należący do Senny został wystawiony na sprzedaż. 

REKLAMA

Honda NSX I w skrócie:

  • silnik: V6 3 l
  • moc: od 255 do 290 KM (w zależności od wersji)
  • 0-100 km/h: 5,7 s
  • v max: 270 km/h
  • masa auta: 1274-1425 kg

Japończycy długo kazali czekać na następcę. W 2012 roku, na targach w Detroit Honda pokazała koncepcyjny model Acura NSX. Koncepcyjny model pojawiał się na kolejnych imprezach motoryzacyjnych, aż w końcu doczekaliśmy się wersja produkcyjna, również przygotowana na rynek Starego Kontynentu. Samochód posiada hybrydowy układ napędowy z silnikiem V6. Moc całego układu hybrydowego sięga aż 573 KM (644 Nm). Tylna oś wspomagana jest przez silnik elektryczny, z przodu zaś znajdziemy jeszcze dwa motory zasilane prądem.

Na aukcji Barett-Jackson pierwszy egzemplarz Acury NSX został sprzedany za równowartość 1,2 mln dolarów! Cała kwota zostanie przeznaczona na cele charytatywne. W USA ceny NSX-a startują od 156 000 dolarów, a za najdroższą wersję trzeba zapłacić 205 700 dolarów. Właścicielem pierwszego egzemplarza został posiadacz zespołu NASCAR Rick Hendrick. Człowiek ten w swoim garażu posiada już kilka "pierwszych egzemplarzy" - Corvette C7 z 2014 roku, którą kupił za 1,1 mln dolarów, Chevroleta Camaro z 2012 (250 tys. dolarów) czy Corvette Z06 Coupe (2015), za którą zapłacił 1 mln dolarów. W Polsce pojawi się tylko kilka egzemplarzy nowego NSX-a. Samochód ma zadebiutować w lipcu. Zanosi się, że na dostawę samochodu trzeba będzie swoje odczekać. 

A poniżej polecamy zobaczyć jak Ayrton Senna w mokasynach „testuje” Hondę NSX-R na torze Suzuka:

Zobacz także:
REKLAMA