Afeela - pierwszy wspólny samochód Sony i Hondy

Koncern elektroniczny Sony oraz Honda współpracują w dziedzinie elektromobilności i usług z nią związanych. Pod koniec 2025 roku w USA pod marką Afeela pojawi się pierwszy elektryczny samochód obydwu firm. Przedpremierowy egzemplarz pokazano w Las Vegas na targach CES 2023.

Afeela - wspólne auto Hondy i Sony fot. materiały prasowe
Afeela - wspólne auto Hondy i Sony

Sony i Honda zawarły wiosną 2022 roku umowę o strategicznym partnerstwie. Jej przedmiotem jest współpraca w zakresie elektromobilności i związanych z nią usług. Partnerzy zamierzają ponadto w ramach spółki Sony Honda Mobility (SHM) produkować i sprzedawać samochody elektryczne. Nowa firma rozpoczęła działalność w 2022 roku, możliwe, że wejdzie na giełdę. Honda wnosi do współpracy wiedzę w zakresie projektowania i produkcji aut elektrycznych, budowy karoserii i zarządzania usługami posprzedażowymi, Sony natomiast doświadczenie i umiejętności w zakresie telekomunikacji i technologii multimedialnych.

Pierwszy prototyp marki Afeela

Rozpoczęcie produkcji pierwszego wspólnego samochodu jest przewidywane na pierwsze półrocze 2025 roku. Na CES 2023 w Las Vegas Honda i Sony przedstawiły przedpremierowy egzemplarz nowego auta. Poinformowały także, że będzie ono oferowane pod marką Afeela, pod którą będą się pojawiać również inne modele będące efektem ich współpracy. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „feel”.

Afeela - wspólne auto Hondy i Sonyfot. materiały prasowe
Afeela - wspólne auto Hondy i Sony

Pierwszy prototyp, na razie nie mający nazwy, to hatchback o opływowych liniach. Wnikliwi obserwatorzy dopatrują się w nim podobieństw do przedstawionego wcześniej przez Sony auta koncepcyjnego o nazwie Vision-S, o którym niedawno pisaliśmy. Długość prototypu marki Afeela wynosi 4,90 m, szerokość 1,90 m, wysokość natomiast 1,46 m, co oznacza, że zalicza się on do grona modeli wyższej klasy średniej. Rozstaw osi wynoszący 3 m pozwala przypuszczać, że wnętrze okaże się przestronne dla pięciu pasażerów.

Japońscy inżynierowie nie podają na razie informacji na temat pojemności akumulatorów czy mocy elektrycznego silnika nowego auta, przyznają natomiast, że będzie ono miało napęd na cztery koła. Afeela ma także posiadać umiejętność jazdy autonomicznej na tzw. poziomie 3., w tym celu wyposażono ją w 45 kamer i czujników. Samochód komunikuje się z otoczeniem za pośrednictwem wyrafinowanego urządzenia emitującego odpowiednie światło. Wewnątrz, na całej szerokości tablicy rozdzielczej, znajdują się ekrany, przy czym dwa zewnętrzne przekazują obraz z kamer umieszczonych w miejscu lusterek zewnętrznych. Koło kierownicy jest otwarte u góry, u dołu zaś lekko spłaszczone. Wśród widocznych elementów służących do obsługi różnych funkcji znajdują się jedynie dwie dźwignie przy kierownicy, przyciski na tablicy rozdzielczej i kierownicy oraz kontroler znajdujący się na konsoli środkowej. Wnętrze wyłożono ekologicznymi materiałami, tekstylia mają mieć nawet zdolność oczyszczania powietrza, nad kabiną wznosi się panoramiczny szklany dach.

Afeela - wspólne auto Hondy i Sonyfot. materiały prasowe
Afeela - wspólne auto Hondy i Sony

Sprzedaż w Stanach pod koniec 2025 roku

W salonach dealerskich pierwszy samochód Hondy i Sony ma się znaleźć pod koniec 2025 roku, a pierwszym rynkiem sprzedaży będą Stany Zjednoczone. W drugiej połowie 2026 roku rozpocznie się sprzedaż w Japonii. Afeela będzie produkowana w fabrykach Hondy w USA.

W styczniu 2022 roku na targach CES w Las Vegas Sony pokazało swój drugi elektryczny model studyjny Sony Vision-S 02, informując jednocześnie, że poważnie rozmyśla o wejściu na rynek samochodów elektrycznych. W tamtym czasie nie było jeszcze wiadomo, że firma podejmie współpracę z Hondą - tworząc studyjne auto Sony współpracowało wtedy z Magną, Bentelerem, Boschem i ZF.

 

 

REKLAMA