Afera w VW może kosztować więcej niż sama marka. Czy to koniec giganta?

Według Credit Suisse cała afera w Volkswagenie może kosztować nawet 78 miliardów euro. To więcej niż wart jest sam VW.

Volkswagen
fot. AFP
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 55 090 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Na całej aferze, związanej z dieslami EA189 Volkswagen może stracić nawet 78 miliardów euro - wynika z wyliczeń Credit Suisse. To oczywiście najczarniejszy scenariusz, który napisał szwajcarski bank. Jeśli sprawdziłby się, Volkswagen stałby się historią.

REKLAMA

Marka z Wolfsburga podała, że przygotowano "zaledwie" 6,5 miliarda dolarów na rozwiązanie kompromitującej sprawy. Ta kwota ma także wystarczyć na pokrycie kar finansowych, nakładanych przez niektóre państwa.

W rzeczywistości sprawa wygląda dużo gorzej, bowiem w salonach dealerów zalegają samochody, wstrzymane od sprzedaży. Oprócz tego, ogólnoświatowy skandal tragicznie wpłynął na opinię marki, która straciła w ciągu pierwszych dni afery ponad 20% wartości (ok 15 mld euro).

Według bardzo ostrożnych i optymistycznych kalkulacji Credit Suisse, afera w VW będzie kosztować 23 mld euro, co i tak jest kwotą 3,5 raza wyższą od zakładanej. Najczarniejszy scenariusz zakłada wartość 78 mld euro, czyli siedem razy więcej niż zeszłoroczny zarobek VW netto. To także więcej niż sama wartość marki, która wg. Forbse'a wyniosła w tym roku ponad 31 mld dolarów.

Taka suma może nawet uśmiercić motoryzacyjnego giganta. W historii motoryzacyjnych afer nie zdarzyła się jeszcze tak głośna i duża sprawa. Jeśli VW upadłby, możliwie pociągnąłby za sobą inne marki koncernu, czyli Audi, Skodę, Seata itd.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA