Akademia ORLEN Team – Gustaw Wiśniewski

Akademia ORLEN Team od blisko dekady wspiera młodych i utalentowanych sportowców w drodze na szczyt. Jednym z podopiecznych jest Gustaw Wiśniewski, świeżo upieczony kartingowy mistrz Polski, startujący także w prestiżowej kartingowej serii WSK Super Master Series.

Gustaw Wiśniewski - kartingowy mistrz Polski 2022 fot. materiały prasowe/gustawwisniewski.com
Gustaw Wiśniewski - kartingowy mistrz Polski 2022

Gustaw Wiśniewski to kierowca kartingowy urodzony 29 sierpnia 2007 roku w Warszawie. Po kilkuletniej karierze pływackiej rozpoczął przygodę z profesjonalnym kartingiem. Obecnie na swoim koncie ma już setki startów podczas zawodów w Polsce i za granicą. W sezonie 2021 brał udział w kartingowych mistrzostwach świata oraz Europy, a od 2020 roku ściga się w prestiżowej serii WSK we Włoszech. Gustaw to także kartingowy mistrz Polski młodzików 2018, od tamtej pory regularnie dopisujący kolejne sukcesy na swoje konto. Szybko trafił do Akademii ORLEN Team oraz dołączył do Narodowej Kadry Kartingowej.

Wiśniewski to m.in. także finalista ROTAX MAX Challenge Poland na zawodach w Brazylii oraz ROK CUP Poland we Włoszech. Kierowca Forza Racing, Mistrz Polski Młodzików, zwycięzca pucharu ROTAX MAX Challenge Poland, wicemistrz Polski ROTAX JUNIOR MAX oraz drugi wicemistrz Polski JUNIOR ROK.

Gustaw Wiśniewskifot. materiały prasowe/gustawwisniewski.com
Gustaw Wiśniewski

Gustaw Wiśniewski – największe osiągnięcia

W dużym skrócie lista największych dotychczasowych osiągnięć młodego zawodnika Akademii ORLEN Team wygląda następująco:

  • kartingowy mistrz Polski młodzików 2018
  • zwycięstwo w sezonie Rotax Max Challenge 2019
  • 2. miejsce w klasyfikacji generalnej serii Rotax Max Challenge 2020
  • wicemistrz Polski ROTAX JUNIOR MAX 2020
  • uczestnik kartingowych mistrzostw Europy oraz Świata 2021
  • mistrz Polski w kategorii ROTAX SENIOR MAX 2022
  • drugi wicemistrz Polski w kategorii SENIOR ROK GP 2022

Gustaw Wiśniewskifot. materiały prasowe
Gustaw Wiśniewski

Gustaw Wiśniewski – ścieżka kariery i sukcesy w 2022 roku

Droga Gustawa Wiśniewskiego do obecnych sukcesów obejmuje ogromną liczbę startów w Polsce i za granicą. Zaczęło się od roku 2016, kiedy około 9-letni Gustaw zdał egzamin na licencję kartingową, zaliczając do tego dwa weekendy wyścigowe (klasa Micro MAX) oraz jeden w Kartingowych Mistrzostwach Polski Młodzików. W 2017 roku dołączył do Teamu Jastrzębski Racing i zajął 8. miejsce w klasyfikacji sezonu Rotax Max Challenge po siedmiu weekendach wyścigowych. Przejechał także dwa weekendy treningowe w serii Rok Cup Poland.

Pierwszym przełomowym sezonem dla Gustawa był rok 2018, kiedy to młody zawodnik zdobył tytuł Mistrza Polski Młodzików 2018. To nie wszystko, bo jest jeszcze 3. miejsce w klasyfikacji sezonu Rotax Max Challenge oraz 14. miejsce w klasyfikacji sezonu Rok Cup Poland, a także udział w finale światowym Rotax Grand Finals w Brazylii.

Sukcesy młodego Gustawa sprawiły, że w 2019 roku dołączył do Akademii ORLEN Team, zyskując ogromne sponsorskie wsparcie, które pozwoliło rozwinąć skrzydła i dążyć do dalszych sukcesów. W 2019 roku nastąpiła zmiana wszystkich kategorii wyścigowych na juniorskie. Gustaw zaliczył zwycięstwo w sezonie Rotax Max Challenge 2019, a także wziął udział w finale światowym Rotax Grand Finals w Sarno i w finale światowym Rok Cup w Lonato.

Gustaw Wiśniewskifot. materiały prasowe
Gustaw Wiśniewski

W roku 2020 Wiśniewski dołączył do zespołu Forza Motorsport i wziął udział w prestiżowej serii WSK we Włoszech. Zdobył w tym roku tytuł wicemistrza Polski ROTAX JUNIOR MAX i drugiego wicemistrza Polski JUNIOR ROK. To także 2. miejsce w klasyfikacji generalnej serii ROTAX MAX CHALLENGE klasy Junior i udział w finale Światowym Rok Cup.

Rok 2021 stał pod znakiem dołączenia Gustawa Wiśniewskiego do zespołu Sauber Karting Team. Zmieniwszy wszystkie kategorie wyścigowe na seniorskie, Polak wystąpił w prestiżowej serii WSK we Włoszech i wziął udział w Kartingowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Gustaw Wiśniewski - podium WSK w Lonato 2022fot. materiały prasowe/gustawwisniewski.com
Gustaw Wiśniewski - podium WSK w Lonato 2022

W obecnym sezonie Gustaw startuje w serii WSK we Włoszech, gdzie już w pierwszej odsłonie WSK Super Master Series rozgrywanej we włoskim Lonato, gdzie wystartowało łącznie blisko 300 kierowców z całego świata, zajął miejsce na podium klasy OK. Polski kierowca, startujący w barwach angielskiego zespołu Forza Racing, utrzymywał bardzo wysokie tempo od kwalifikacji aż do wyścigu finałowego. Poza serią WSK Wiśniewski startuje w tym roku także w serii Champions of the Future, zdobywając cenne doświadczenie w mocno obsadzonej stawce utalentowanych kartingowców.

Gustaw Wiśniewski - kartingowy mistrz Polski 2022fot. materiały prasowe/gustawwisniewski.com
Gustaw Wiśniewski - kartingowy mistrz Polski 2022

Wisienką na torcie i zwieńczeniem kolejnego etapu kariery Gustawa jest natomiast zdobycie podwójnego mistrzowskiego tytułu podczas Kartingowych Mistrzostw Polski. Wiśniewski okazał się bezkonkurencyjny i dobrym występem na torze w Poznaniu w ostatni weekend sierpnia zwieńczył dzieło, zdobywając tytuł mistrza Polski w kategorii ROTAX SENIOR MAX, zaś w kategorii SENIOR ROK GP został drugim wicemistrzem Polski.