Akademia ORLEN Team – Karol Kręt

Akademia ORLEN Team od 2013 roku wspiera młodych sportowców w drodze na szczyt. Jednym z podopiecznych jest Karol Kręt, kartingowy mistrz Polski, a w tym sezonie zawodnik Porsche Sports Cup Deutschland.

Karol Kręt fot. materiały prasowe
Karol Kręt

Karol Kręt, jak większość zawodników startujących w sportach samochodowych, zaczynał od kartingu. W swojej krótkiej jak dotąd karierze zdołał zdobyć wiele najwyższych laurów, bowiem młody i obiecujący Polak ma na swoim koncie kartingowe mistrzostwo Polski w aż trzech różnych kategoriach. Ponadto Karol to uczestnik kartingowych mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Kręt był także szóstym zawodnikiem serii Euro Trophy Max Challenge 2020, co jest najlepszym wynikiem w historii wśród Polaków w kategorii senior.

Postępy, jakie poczynił Karol Kręt z każdym kolejnym sezonem startów, zwróciły uwagę wielu zespołów. W 2021 roku Polak wziął udział w testach samochodu wyścigowego Porsche, co zaowocowało tym, że w sezonie 2022 Karol Kręt z powodzeniem startuje w mocno obsadzonych mistrzostwach Porsche Sports Cup Deutschland.

Karol Krętfot. materiały prasowe
Karol Kręt

Karol Kręt – pierwsze zwycięstwo w Porsche Sports Cup Deutschland

Nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy Karola Kręta w mistrzostwach Porsche Sports Cup Deutschland, bo młody podopieczny Akademii ORLEN Team zwyciężył kilka dni temu w zawodach we włoskim Misano. Co ważne, dokonał tego jako najmłodszy kierowca w stawce. Warto dodać, że w Misano zawodnicy walczyli nie tylko między sobą, ale i z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi – mocny wiatr i deszcz utrudniał kwalifikacje. Rywalizujący po raz pierwszy w takich warunkach Karol Kręt spisał się jednak doskonale i wywalczył drugą pozycję w klasie. Zwycięstwo zawodnika zespołu Forch Racing przyszło natomiast w niedzielnym wyścigu, gdzie Polak miał najlepsze tempo, a po skutecznym ataku na lidera dowiózł do mety sporą przewagę w klasie, a w klasyfikacji generalnej 26 zawodników był czwarty.

Karol Krętfot. materiały prasowe
Karol Kręt

– Nigdy nie byłem na tym torze, tak jak większość kierowców, dlatego nasze szanse były wyrównane. Zespół wykonał ogromną pracę, wymieniając cały napęd przed drugim wyścigiem. W niedzielę szybko podjąłem decyzję o ataku na lidera. Naciskałem przez 3-4 okrążenia, a potem skutecznie zaatakowałem – mówi Karol Kręt, kierowca Akademii ORLEN Team.

Karol Krętfot. materiały prasowe
Karol Kręt

Przed kierowcami Porsche Sports Cup Deutschland jeszcze jeden weekend wyścigowy. Polak zapewnił sobie miejsce na podium w swojej klasie na koniec sezonu, gdzie rywalizuje 17 zawodników. Po udanych startach w Misano ciągle ma szansę zająć drugą pozycję. Ostatnia runda odbędzie się na torze Hockenheim 15 i 16 października.

Karol Krętfot. materiały prasowe
Karol Kręt

Karol Kręt – największe sukcesy

  • uczestnik VERVA Street Racing
  • mistrz Polski dzieci i młodzieży
  • mistrz Polski kat. Rotax Junior Max
  • mistrz Polski kat. Mini Max
  • uczestnik kartingowych mistrzostw Europy oraz świata

Karol Krętfot. materiały prasowe
Karol Kręt