Akademia ORLEN Team – Tymoteusz Kucharczyk

Grupa ORLEN od lat wspiera polskich zawodników na najwyższym poziomie sportów samochodowych, a od 2013 roku działa Akademia ORLEN Team, zrzeszająca młodych i utalentowanych kierowców. Jednym z nich jest idący w ślady Roberta Kubicy Tymoteusz Kucharczyk, wygrywający już zawody w Formule 4.

Tymoteusz Kucharczyk fot. materiały prasowe
Tymoteusz Kucharczyk

Akademia ORLEN Team już od 2013 roku zrzesza młodych, utalentowanych kierowców kartingowych, którzy w przyszłości będą mogli zasilać szeregi zespołów występujących w wyższych seriach wyścigowych. Pierwszymi uczestnikami programu byli Maciej Giemza oraz Adam Tomiczek, a także Kuba Przygoński, którzy kilka lat później spełnili swoje marzenia o starcie w Rajdzie Dakar, a wcześniej trenowali pod okiem doświadczonych zawodników, jak Jacek Czachor czy Marek Dąbrowski

PKN ORLEN obecnie wspiera pięciu kierowców w ramach Akademii ORLEN Team. Wszyscy są bardzo utalentowani i odnoszą spore sukcesy w kategoriach, w których startują. Mówimy o takich nazwiskach, jak Maciej Gładysz, Karol Czepiel, Karol Kręt, Gustaw Wiśniewski czy Tymoteusz Kucharczyk. Ten ostatni został już wcześniej zauważony także przez Roberta Kubicę, jedynego jak dotąd kierowcy Formuły 1 z Polski, także wspieranego od lat przez ORLEN. Popularny Tymek startował w kartingu, korzystając z wózków na podwoziu opracowanym przez zespół Roberta Kubicy, by teraz awansować z kartingu do bolidów jednomiejscowych. Obecnie nazwisko Tymoteusza Kucharczyka przewija się regularnie wśród faworytów kolejnych wyścigów hiszpańskiej Formuły 4, gdzie nasz zawodnik odnosi pierwsze sukcesy, zajmując miejsca na podium, a nawet mając już na swoim koncie zwycięstwo.

Tymoteusz Kucharczykfot. materiały prasowe
Tymoteusz Kucharczyk

Tymoteusz Kucharczyk – droga kariery

Tymoteusz Kucharczyk przygodę ze sportami samochodowymi zaczynał w wieku czterech lat, a swoje pierwsze zwycięstwo w motosporcie zanotował już jako sześciolatek, co przypomina nam ścieżkę kariery wspomnianego już Roberta Kubicy. Robert nie miał jednak wówczas takiego wsparcia, jak obecnie Tymek, korzystający z szeroko pojętej opieki ze strony powołanej już niemal 10 lat temu Akademii ORLEN Team. Wspomniany sukces 6-letniego Tymka miał miejsce podczas jednej z rund kartingowych mistrzostw Czech. Za swój pierwszy poważny sukces Kucharczyk uznaje jednak wicemistrzostwo Włoch w kartingowej serii Academy Champion Kart w 2014 roku. Do tej pory zawodnik pochodzący z Łodygowic aż 9-krotnie stawał na podium zawodów organizowanych przez WSK, gdzie w 2018 roku wywalczył wicemistrzostwo. Warto dodać, że w tej samej serii kilka lat wcześniej czołowe pozycje zajmował obecny mistrz Formuły 1 Max Verstappen.

Tymoteusz Kucharczykfot. materiały prasowe
Tymoteusz Kucharczyk

Przełomowy dla podopiecznego Akademii ORLEN Team był sezon 2021, kiedy po startach w mistrzostwach świata i Europy FIA Karting Championship został zaproszony na zawody Richard Mille Young Talent Academy. Tam zaprezentował się najlepiej ze wszystkich młodych zawodników, co zagwarantowało mu miejsce w hiszpańskiej serii Formuły 4, w której startuje w sezonie 2022. Polak zadebiutował w F4 w świetnym stylu, przez cały pierwszy weekend sezonu rozgrywający się na torze Portimao, nie schodził z podium, zajmując dwa razy trzecie i raz drugie miejsce. Swój pierwszy wyścig w Formule 4 Tymek wygrał w maju na torze Jerez, gdzie – jak sam wspominał – zwycięstwo udało się wyszarpać zębami i obronić.

W mocno obsadzonej, liczącej aż 40 zawodników kategorii, po pięciu rundach i łącznie 15 wyścigach, Tymek zajmuje obecnie wysokie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw i drugie w klasyfikacji debiutantów. Przed podopiecznym Akademii ORLEN Team jeszcze dwa wyścigowe weekendy, w których do zdobycia jest wiele cennych punktów. Najbliższy wyścig to Runda 6 w hiszpańskim Navarra 1-2 października, zaś finał sezony zaplanowany jest w Barcelonie w dniach 12-13 listopada.

Tymoteusz Kucharczykfot. materiały prasowe
Tymoteusz Kucharczyk

Tymoteusz Kucharczyk – największe sukcesy

  • wicemistrz Włoch 2014 kat. Baby 60
  • zwycięzca ROK Trophy Castelletto 2018 w kategorii junior Rok
  • 2. miejsce w klasyfikacji generalnej WSK Super Master 2018 w kategorii Mini 60
  • 3. miejsce w klasyfikacji generalnej WSK Euro Series 2021 w kategorii OK
  • najlepszy podczas Richard Mille Young Talent Academy 2021
  • zwycięstwo w zawodach hiszpańskiej Formuły 4 na torze Jerez

Tymoteusz Kucharczykfot. materiały prasowe
Tymoteusz Kucharczyk