REKLAMA

Akcja "Znicz" i kontrole prędkości – gdzie najwięcej?

Policja przeprowadza na drogach akcję „Znicz”. Wzmożony ruch na drogach to też liczne kontrole prędkości. Gdzie jest ich najwięcej?

Kontrola policji Shutterstock
Kontrola policji, fot. Shutterstock

Wzmożony ruch na drogach, zmiany w organizacji ruchu w pobliżu cmentarzy, korki oraz… liczne kontrole prędkości. Okres Wszystkich Świętych to trudny czas dla kierowców. W związku ze zbliżającym się długim weekendem eksperci marki Yanosik postanowili przyjrzeć się kontrolom prędkości zgłaszanym przez użytkowników aplikacji i na ich postawie sporządzili raport z drogami najczęściej kontrolowanymi przez policję.

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych policja organizuje akcję Znicz, w ramach której kontroluje m.in. trzeźwość kierowców czy prędkość na drogach. Według jej statystyk, w ubiegłym roku w czasie trwania siedmiodniowej akcji Znicz doszło do ponad 600 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych. Aby bezpiecznie dotrzeć do celu lepiej wiedzieć co może czekać kierowcę na trasie.

Specjaliści przeanalizowali drogi, na których najczęściej były odnotowane zgłoszenia o kontrolach prędkości. W badaniu ujęte zostały drogi krajowe w Polsce, czyli arterie najczęściej wybierane podczas weekendowych podróży. Wśród nich znalazło się 10 dróg, które charakteryzują się największą liczbą potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości. Dane obejmują każdy piątek, sobotę i niedzielę w okresie od 1 stycznia do 10 października 2018 roku.

REKLAMA

REKLAMA

10 najbardziej kontrolowanych dróg w Polsce

W ścisłej czołówce dróg najczęściej kontrolowanych przez policję znalazła się droga krajowa nr 1, na której użytkownicy aplikacji od początku bieżącego roku zgłosili niemal 70 ostrzeżeń na 1 km. To najwyższy wynik w skali całej Polski.

Na drugim miejscu znalazła się droga krajowa nr 86 – tam na 1 km drogi oznaczonych zostało niemal 55 zgłoszeń dotyczących policji sprawdzającej prędkość.

Na drodze krajowej nr 7, która uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu, odnotowano ok. 36 kontroli na 1 km.

Wśród najbardziej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce znalazły się kolejno trasy takie jak:

  • 81 (ok. 35 kontroli na 1 km),
  • 80 (ok. 33 kontrole na 1 km),
  • 6 (ok. 30 kontroli na 1 km),
  • 47 (ok. 28 kontroli na 1 km),
  • 98 (ok. 25 kontroli na 1 km),
  • 2 (ok. 23 kontrole na 1 km),
  • 49 (ok. 23 kontrole na 1 km).

REKLAMA

Najczęściej kontrolowane województwa

Eksperci poruszyli także aspekt regionalny i pokazali w jakich województwach aż roi się od kontroli prędkości. Okazuje się, że najczęściej policję można spotkać na drogach w województwie śląskim. Tam na 1 km drogi krajowej przypada aż 20 zgłoszeń o policji. Na podium znalazło się także województwo małopolskie – ok. 16 kontroli na 1 km oraz mazowieckie – ok. 14 kontroli na 1 km.

Poza podium, ale nadal na wysokim miejscu, uplasowały się województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie. Najmniej kontrolowani są kierowcy z województwa opolskiego i lubuskiego, gdzie w systemie Yanosik odnotowane zostały zaledwie 4 zgłoszenia na 1 km drogi krajowej. To o 16 kontroli na 1 km mniej niż w województwie śląskim.

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie najczęściej spotkasz policję?

W badaniu zostały również wyodrębnione odcinki dróg krajowych, które policja „lubi” najbardziej. Aby to sprawdzić eksperci podzielili drogi na fragmenty odpowiadające obszarom gminnym. Gdzie z dużym prawdopodobieństwem można spotkać policję monitorującą prędkość?

– W czasie weekendów i świąt policja monitorująca prędkość najczęściej koncentruje się na drogach wyjazdowych lub dojazdowych dużych ośrodków miejskich albo na głównych szlakach komunikacyjnych, łączących największe miasta w Polsce. Dlaczego? Ze względu na duże natężenie ruchu może tam dochodzić do wykroczeń oraz wielu niebezpiecznych sytuacji. To może wyjaśniać częstą obecność policji w tych obszarach – wyjaśnia Julia Rachwalska, Yanosik.

Zobacz także: koniec obowiązku wożenia OC i dowodu

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA