Alex Zanardi obronił złoty medal!

Ludzie, którzy nie interesują się Formułą 1 lub sportem motorowym mogą nie kojarzyć Zanardiego. Wszystko dlatego, że Alex w F1 nie zrobił fenomenalnej kariery. Jednak za Oceanem został dwukrotnym mistrzem serii CART.

Alex Zanardi obronił złoty medal na Igrzyskach PAraolimpijskich

W nocy Alex Zanardi obronił złoty medal olimpijski w Igrzyskach Paraolimpijskich. Biografia Zanardiego to gotowy scenariusz na film. 

Urodził się 23 października 1966 r w Bolonii. Kariera Alexa Zanardiego ma początek w miejscu, w którym zaczynali wszyscy mistrzowie, tacy kierowcy jak Ayrton Senna - karting. Starty w najniższej serii wyścigowej rozpoczął w wieku 13 lat. W 1988 roku trafił do Formuły 3 i startował w niej do 1990 r. Następnie przeniósł się do Formuły 3000, gdzie wygrał w debiutanckim wyścigu i zwyciężył w innych trzech co dało mu 1991 wicemistrzostwo tej serii. W tym samy roku dostał szanse testów w Formule 1. Zaprosił go zespół Footwork. Udało mu się potem wystartować w trzech wyścigach za kierownicą bolidu Eddiego Jordana.

W 1992 r. zastąpił w ekipie Minardi kontuzjowanego Christiana Fitipaldiego. Po sezonie odbył testy z Benettonem, ale kontrakt na rok 1993 podpisał z Lotusem. W nowym roku udało mu się zdobyć 1 punkt podczas GP Brazylii. W Lotusie partnerował Johnny'emu Herbertowi i jego główną rolą była praca nad aktywnym zawieszeniem. Ten sezon nie był jednak dla niego szczęśliwy. Uległ wypadkowy, jadąc na rowerze został potrącony przez kierowcę i doznał złamania kilku kości. Starty zakończył przed końcem sezonu, gdy doznał wstrząsu mózgu podczas wypadku na treningu do GP Belgii. Kolejny rok również nie był dla niego łaskawy, gdyż rekonwalescencja nie pozwoliła mu wziąć udziału w pełnym sezonie, ale dostał szanse startów od GP Hiszpanii, kiedy to zastąpił Pedro Lamy.

Alex Zanardi obronił złoty medal na Igrzyskach PAraolimpijskich

Jego lata sukcesu to starty w amerykańskiej serii CART (w 2003 przemianowanej na Champ Car), gdzie został dwukrotnym mistrzem w roku 1997 i 1998 reprezentując zespół Chip Ganassi Racing. W roku 1999 wrócił na chwilę do F1, gdzie startował w barwach Williamsa. Niestety bez większych sukcesów.

W 2001 roku znów zawitał do serii CART/Champ Car. Ten rok był jednak dla niego przełomowy. 15 września, na torze Lausitz uległ ciężkiemu wypadkowi. Alex prowadził w wyścigu, a tuż przed jego końcem, zjechał do pitlane i po szybkim pitstopie wracał na tor. Niestety podczas wyjazdu wpadł w poślizg i jego samochód zaczął się obracać wjeżdżając na tor. Jednemu z kierowców udało się go wyminąć, ale niestety Alex Tagliani uderzył z impetem w bolid Zanardiego rozrywając go na pół. Uderzenie było tak silnie, że bolid obciął obie nogi włoskiego kierowcy.

 

Alex Zanardi obronił złoty medal na Igrzyskach PAraolimpijskich

Nie jeden po tak koszmarnym wypadku poddałby się, zrezygnował, załamał i zaszył gdzieś w domowym zaciszu ukrywając przed światem. Ale Alex Zanaradi nigdy się nie poddał, założył fundację pomagającym niepełnosprawnym i... w 2003 roku wrócił na tor. Tym raz w specjalnie przygotowanym aucie od BMW w Europejskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych. W debiucie, na torze Monza zajął siódme miejsce. W 2005 roku jako fabryczny kierowca BMW rozpoczął starty w WTCC, gdzie wygrał 4 wyścig. Karierę kierowcy wyścigowego zakończył w 2009 roku.

Można by rzecz, że to wystarczyło by mówić o Zanardim jako o współczesnym tytanie. Jednak nie, Włoch zaczął przygotowania w kolarstwie - w wyścigach na rowerach(wózkach) z napędem ręcznym. I podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie zdobył dwa złote medale w swojej kategorii.

Wczoraj Alex Zanardi podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio obronił złoty medal z Londynu. 20-kilometrową trasę pokonał w czasie 28 minut i 36,81 sekund. Nad drugim Stuartem Tripp z Australii wypracował przewagę 2,7 sekundy. Brąz wywalczył Oscar Sanchez z USA.

Alex Zanardi to postać fenomenalna. Dowód na to, że nie można się poddawać, nawet po tak ciężkim wypadku. Mistrzów jest w sporcie motorowym wielu, jednak tytan jest jeden - Alex Zanardi.

REKLAMA