Alfa Romeo F1 Team ORLEN po GP Włoch. Znów w punktach

Zespół Alfa Romeo F1 Team ORLEN wraca na punktowane pozycje. Na mecie wyścigu o Grand Prix Włoch na torze Monza Guanyu Zhou znalazł się na 10. miejscu, zgarniając cenne „oczko” do klasyfikacji generalnej.

Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022 fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022

Alfa Romeo F1 Team ORLEN przywozi do domu zasłużony punkt zdobyty w Grand Prix Włoch, w których to zawodach Chińczyk Guanyu Zhou znalazł się na 10. miejscu po trudnym wyścigu, okraszonym neutralizacjami związanymi z awariami bolidów rywali. Zespołowy kolega Zhou, Valtteri Bottas, dojechał do mety na dalszej 13. pozycji, po tym jak na starcie wskutek wyścigowego incydentu spadł na ostatnie miejsce, uszkadzając bolid. Fin nic więcej nie był w stanie wywalczyć. Zdobyty w niedzielę punkt jest dla zespołu tym cenniejszy, że kończy passę słabszych występów ekipy, w których od kilku wyścigów żaden z kierowców nie plasował się na punktowanych miejscach. W klasyfikacji generalnej zespół wspierany przez PKN ORLEN ma już 52 „oczka”, wciąż zajmując 6. miejsce z dużą przewagą nad kolejnymi ekipami.

Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022

Alfa Romeo F1 Team ORLEN w GP Włoch – kwalifikacje

Kwalifikacje przed Grand Prix Włoch 2022 przejdą do historii, w związku z zamieszaniem spowodowanym licznymi karami dla poszczególnych zespołów w związku z wymianą różnych komponentów. Dość powiedzieć, że Guanyu Zhou z wywalczonego w sobotę 14. miejsca po karach dla innych kierowców wspiął się aż na 9. lokatę startową, zaś Valtteri Bottas, który wywalczył 12. miejsce, spadł ostatecznie na pozycję 15. wskutek wymiany elementów napędu.

Frederic Vasseur, szef zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN powiedział po kwalifikacjach: – Dzisiejsza forma to krok naprzód w porównaniu do kilku minionych występów. Tor leży nam lepiej niż poprzednie i jesteśmy zadowolenia z pracy wykonanej w piątkowych treningach. P12 dla Valtteriego i P14 dla Zhou uznajemy za niezły wynik, ale pamiętajmy, że trzecia część kwalifikacji była bardzo blisko. Jutro postaramy się zdobyć punkty, bo Zhou będzie startował z 9. pozycji, zaś Bottas z karą wystartuje z 15. pola. Wiemy, jak chaotyczne potrafią być wyścigi na Monzy, dlatego wierzę, że możemy walczyć o punkty nawet w obu samochodach.

Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022

Alfa Romeo F1 Team ORLEN w GP Włoch – wyścig

Wyścig nie ułożył się po myśli Bottasa już na starcie, kiedy po przygodzie Fin spadł na ostatnie miejsce, uszkadzając przy tym bolid. To, że na koniec udało się awansować na 13. lokatę, należy uznać za duże osiągnięcie doświadczonego zawodnika, dwukrotnego wicemistrza świata. Na uznanie zasługuje także wynik Guanyu Zhou, który startując z 9. miejsca ostatecznie zdobył punktowane miejsce 10., do końca walcząc z jadącym przed nim Williamsem, z Nickiem de Vriesem za kierownicą.

– Ten weekend uznaję za pozytywny dla całego zespołu, a punkt zdobyty przez Zhou jest dobrą nagrodą dla nas. Już od piątku prezentowaliśmy niezłe tempo, a w pierwszej części kwalifikacji Zhou znalazł się nawet na 6. miejscu. Walczyliśmy dzielnie w środku stawki, nawet jeśli wyprzedzanie było tu utrudnione. W przypadku Zhou nie popełniliśmy żadnych błędów, zaś wyścig Bottasa źle ułożył się już na samym początku. Pozytywne jest jednak to, że jeśli utrzymamy to dobre tempo z Monzy, możemy przywozić punkty z kolejnych wyścigów.

Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Włoch 2022

Następny wyścig Formuły 1 to Grand Prix Singapuru rozgrywane 2 października o godzinie 14.00 polskiego czasu. Do końca sezonu łącznie pozostało 6 wyścigów.