Alfa Romeo F1 Team Orlen: nowa nazwa, logo i kierowcy

Alfa Romeo F1 Team Orlen - tak nazywać się będzie w sezonie 2022 zespół Formuły 1 wspierany przez PKN Orlen. To subtelna zmiana, która ma podkreślić obecność w pierwszej lidze wyścigów samochodowych.

Robert Kubica w barwach Alfa Romeo Racing Orlen Materiały prasowe
Robert Kubica w barwach Alfa Romeo Racing Orlen

Do tej pory znany jako Alfa Romeo Racing Orlen zespół, w którym Robert Kubica jest kierowcą rezerwowym, zmienia nazwę na Alfa Romeo F1 Team Orlen. Nowe jest także logo zespołu, choć i to są raczej kosmetyczne zmiany. Uwagę zwraca jedynie zniknięcie włoskiej flagi. Prawdopodobnie jest to związane z faktem, że tak naprawdę jest to zespół szwajcarski, z siedzibą w Hinwill, jako że Alfa Romeo F1 Team Orlen powstał jako kontynuacja szwajcarskiego teamu Sauber.

REKLAMA

Nowe logo Alfa Romeo F1 Team Orlen wygląda tak:

Alfa Romeo F1 Team Orlen logofot. materiały prasowe
Alfa Romeo F1 Team Orlen logo

Poprzednie logo zespołu Alfa Romeo Racing Orlen prezentowało się tak:

Alfa Romeo Racing Orlen logofot. materiały prasowe
Alfa Romeo Racing Orlen logo

Nowy rozdział w Formule 1

Formuła 1 wkracza w nową, ekscytującą erę, naznaczoną nowymi przepisami, które stanowią ważny krok w stronę przyszłości, przy jednoczesnym zachowaniu silnych związków z niedawną przeszłością. Zmiana nazwy zespołu, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, jest wyrazem „nowego podejścia i silnej deklaracji woli ze strony marki Alfa Romeo, która mocno wspiera zespół i stojące przed nim ekscytujące wyzwania”.

Dodanie do nazwy określenia "F1 Team" jest dla zespołu powodem do dumy, ponieważ podkreśla przynależność do najbardziej ekskluzywnego klubu sportów motorowych na świecie. W rzeczywistości jest tylko dziesięć zespołów, które mogą poszczycić się tym prestiżowym znakiem. „Silny związek pomiędzy markami Sauber i Alfa Romeo a rywalizacją jest nieodłącznym elementem ich DNA oraz historii pasji do osiągów” – podaje komunikat prasowy.

Nowe podwozie, które zostanie niebawem zaprezentowane, będzie miało również nową nazwę – zostanie zmienione z Alfa Romeo Racing na Alfa Romeo, co ma być wyrazem ściślejszej więzi zespołu z Alfą Romeo, marką, która chlubnie zapisała się na kartach historii sportów motorowych.

– Dodanie określenia F1 Team do nazwy naszego zespołu jest dla nas bardzo znaczącym elementem i napawa nas dumą. Wyraża zaangażowanie Alfy Romeo w najbardziej ekskluzywne zawody motorowe, w których marka ta zapisała niezatarte karty w swojej historii. Z drugiej strony, reprezentuje on ducha spójności w zespole, w którym Alfa Romeo zamierza odgrywać wiodącą rolę. Z nową tożsamością, nowym logo, odnowionym składem kierowców i nowym samochodem, który zostanie wkrótce zaprezentowany, jesteśmy gotowi na nowy, ekscytujący sezon – powiedział Jean Philippe Imparato, dyrektor generalny marki Alfa Romeo.

REKLAMA

REKLAMA

Alfa Romeo F1 Team z nowym składem

Przypomnijmy, że w sezonie 2022 zespół Alfa Romeo F1 Team Orlen zmienił całkowicie skład podstawowych kierowców. W miejsce Kimiego Raikkonena, który zakończył karierę oraz Antonio Govinazziego, który przeszedł do Formuły E, wejdą Valtteri Bottas, który przeszedł z teamu Mercedesa oraz Chińczyk Guanyu Zhou, który przeszedł z Formuły 2, kończąc sezon 2021 na trzecim miejscu.

W gronie kierowców rezerwowych, których rola w czasie pandemii znacznie wzrosła, pozostaje Robert Kubica. W sezonie 2021 dwukrotnie zastępował on Kimiego Raikkonena, który złapał koronawirusa i zmuszony był pauzować. Dzięki dobrej jeździe Kubica na koniec sezonu zajął przedostatnie miejsce w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając etatowego kierowcę Haasa Nikitę Mazepina. Obaj kierowcy mieli po zero punktów, a o pozycji w klasyfikacji zdecydowała większa liczba wyższych miejsc na mecie.

Pierwszy wyścig Formuły 1 w sezonie 2022 już 20 marca. Będzie to Grand Prix Bahrajnu, zaś tydzień później kierowcy pojadą w Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Wcześniej, 23-25 lutego, planowane są pierwsze testy na torze w Barcelonie, a druga sesja testów przedsezonowych to 10-12 marca w Bahrajnie.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA