Alfa Romeo chce wrócić do Formuły 1!

Sergio Marchionne od jakiegoś czasu powtarza, że Alfa Romeo powinna wrócić do swoich korzeni, a co za tym idzie, do rywalizacji w Formule 1. Czy takie rozwiązanie jest obecnie możliwe? W ten weekend podczas GP Chin pojawiło się światełko w tunelu.

Alfa Romeo Formuła 1

Alfa Romeo i Formuła 1? Niewiele osób pamięta jeszcze, że to właśnie ta włoska marka aktywnie startowała w przedwojennych wyścigach GP oraz dominowała w latach 1946-1949. Kierowcy Alfy Romeo wygrywali także w pierwszych oficjalnych sezonach wyścigowych mistrzostw świata w 1950 i 1951 roku - za sterami czerwonych bolidów Alfetta 159 zwyciężali Giuseppe Farina i Juan Manuel Fangio. Silniki Alfy były używane w F1 od 1961 roku, a w 1979 nastąpił powrót fabrycznego zespołu. Alfa Romeo zrezygnowała ze startów w Formule 1 po Grand Prix Australii 1985, ale jej silniki wykorzystywano w F1 do 1988 roku.

W zeszły weekend na padoku Shanghai International Circuit plotkowano o możliwości przejęcia zadłużonego Saubera przez Alfę Romeo. Na torze obecny był prezes Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, który nie wykluczył takiej opcji. "Jeżeli ktoś przejmie wszystkie długi... "- stwierdził.

"Formuła 1 w świecie motoryzacji to technologiczny szczyt - dodał Sergio Marchionne - A zatem biorąc pod uwagę cele Alfy Romeo sądzę, że opcja powrotu do F1 powinna zostać rozpatrzona. Legenda Alfy narodziła się w wyścigach i w jakiś sposób musimy tam wrócić. Kiedy to się stanie? Tego nie wiem"

REKLAMA