Alfie stuknęło 100 lat!

Alfa Romeo, rocznica, 100 lat
Alfa Romeo 8C 2300 (1931-1934)

Sto lat temu Alfa otworzyła swoje podwoje pod nazwą Anonima Lombarda Fabbrica Automobilie (ALFA). Okrągła rocznica zostanie uhonorowana podczas czterodniowego święta w Milanie - ojczyźnie marki.

W długiej historii marki wymienić można wiele niezwykłych i ważnych modeli. Jednym z najważniejszych jest zbudowana w 1966 roku Alfa Romeo Spider. Po raz pierwszy pojawiła się pod postacią modelu koncepcyjnego 5 lat wcześniej - w 1961 roku podczas Turin Motor Show. Wtedy pojazd nazwano Duetto i Osso di Seppia (kość mątwy), a pod jego maską tkwił czterocylindrowiec o pojemności 1570 cm3 o mocy 109 KM. Powstały cztery generacje tego modelu i sprzedawano go przez 27 lat - aż do roku 1993, kiedy to wraz ze spadkiem zainteresowania klientów, firma podjęła decyzję o zakończeniu produkcji.

Dla niektórych fanów Alfy ważniejszy jest jednak model Giulietta Sprint z 1954 roku. Auto powstało jako coupe, później dołączyły do niego wersje sedan i cabrio. Do napędu tego pojazdu służył silnik o pojemności 1,3 litra, dostępny w wielu wersjach "mocowych" - od 53 do 116 KM.

Wymienić warto jeszcze chociażby model Alfa 24 HP - pierwszy model, który pojawił się z czerwonym krzyżem w logo, czy Alfę Romeo RL TF, która pod nazwą Quadrifoglio zastrzeżoną początkowo dla wyścigowych modeli, w 1923 roku zwyciężyła w wyścigu Targa Florio. Nie sposób zapomnieć o Alfa Romeo 1900 z roku 1950 - pierwszym modelu z konstrukcją typu monocoque czy "latającym spodku" - 1900 Disco Volante, zdolnym do podróży z prędkością 225 km/h. Historia nie byłaby kompletna bez wzmianki o Alfie 158 - niezwykłym uczestniku Grand Prix, czy pierwszej 159, z której wykrzesano 425 KM mocy i rozpędzono do 300 km/h.

Lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte nie były najlepsze dla firmy - do modeli Alfy przylgnął stereotyp niezwykłej awaryjności, ale ostatnimi modelami Alfa zdaje się skutecznie go zwalczać. Niezależnie od jakości, produkty Alfy są zawsze niezwykle piękne, czym podbijają serca wielu kierowców. Ostatnim najciekawszym projektem jest 8C Competizione, a wielu fanów marzy o jubileuszowej, rocznicowej serii modelu Spider Duetto.

Życzymy kolejnych stu lat, Alfa Romeo!

REKLAMA