Alpine Alpenglow – spalinowy, ale na wodór (Paris Motor Show 2022)

Alpine prezentuje na targach w Paryżu zjawiskowy samochód koncepcyjny o nazwie Alpenglow. To sportowy model z napędem wykorzystującym silnik spalający wodór.

| Data aktualizacji: 2022-10-17
Alpine Alpenglow fot. auto motor i sport
Alpine Alpenglow

Alpine Alpenglow to samochód, którego nazwa nawiązuje do przepięknego zjawiska świetlnego, które przejawia się w formie smugi czerwonego światła na szczytach gór tuż przed lub tuż po zachodzie słońca. Oprócz tego, że w modelu Alpenglow nie brakuje odwołań do tego w postaci efektownych świetlnych pasów, producent dodaje do tego marketingową laurkę. Otóż pisze w komunikacie prasowym, że to „wyraża to misję samochodu koncepcyjnego, by celebrować moment, w którym ujawniają się rewolucyjne formy i technologie jutra, a nazwa zachęcać ma do zatrzymania się i podziwiania widoku”.

Alpine Alpenglowfot. auto motor i sport
Alpine Alpenglow

Co wiemy do tej pory o nowym Alpine Alpenglow, oprócz tego że jego premiera odbyła się na targach w Paryżu? Na przykład to, że do jego napędu służy silnik spalinowy, ale nie taki „zwykły”, na benzynę, a „niezwykły”, bo na wodór. Póki co nie znamy danych technicznych, zatem o osiągach czy mocy napędu nic więcej nie powiemy.

Jeśli natomiast chodzi o samochód i jego stylistykę, auto wygląda jak inspirowane bolidami jeżdżącymi w długodystansowych mistrzostwach. Zamknięte nadwozie jest niesamowicie smukłe i opływowe, a przy długości 5 metrów i szerokości 2 metrów pojazd ma zaledwie 1 metr wysokości. Jeśli dobrze przyjrzeliście się zdjęciom, samochód ma jeszcze jedną nietypową cechę, która może znaleźć się wyłącznie w modelu koncepcyjnym. Chodzi o kolor świateł. Te z przodu nie są białe, a wpadające w czerwień. Symbolizuje to kometę wpadającą w ziemską atmosferę, a zatem rozgrzewającą się do wysokich temperatur. Z kolei tylne oświetlenie zamiast czerwone, jest niebieskie. To z kolei symbol wodoru, wykorzystywanego w napędzie Alpine Alpenglow.

Alpine Alpenglowfot. materiały prasowe
Alpine Alpenglow

Alpine Alpenglowfot. materiały prasowe
Alpine Alpenglow

Dodajmy jeszcze, że pomimo sporych rozmiarów, Alpenglow jest pojazdem jednomiejscowym, co zgadza się z naszym skojarzeniem dotyczących bolidów klasy Hypercar czy nawet LMP2. Na tym etapie więcej konkretów po prostu nie mamy, dlatego czekamy cierpliwie na poniedziałkową premierę. O tym i innych debiutujących na Paris Motor Show 2022 samochodach przeczytacie na naszych stronach, w serwisie poświęconym targom w Paryżu. Alpine pokazuje w stolicy Francji rasowe Alpine A110 R, o którym już co nieco napisaliśmy.

 

REKLAMA