Alpine Vision Concept oficjalnie

To nowy model Alpine i mentalny następca legendarnego A110. Alpine Vision Concept powstał przy współpracy z Renault i ma centralnie umieszczony silnik turbo. Jest smakowity!

Alpine Vision Concept to małe sportowe coupe, którego wygląd poznaliśmy już na początku roku. Stylistyka mocno nawiązuje do rajdowej legendy A110. Nowy model upodabnia się do niej reflektorami i charakterystycznymi przetłoczeniami na masce. Inaczej jest z tyłu. Tutaj dominuje nowoczesność. Wąskie światła LED przypominają trochę te z Porsche 911, a na tylnej klapie pojawił się spoiler wykonany z włókna węglowego.

Na usta wszystkich ciśnie się pytanie - co pod maską? Tutaj pracuje jednostka z Clio RS, a więc 1,6-litrowe turbo połączone z dwusprzęgłową skrzynią biegów. Silnik umieszczono centralnie, co zrywa z dotychczasową tradycją marki (silniki z tyłu). Alpine dopieściło jednostkę po swojemu i teraz generuje ona 300 KM. Osiągi są na razie nieznane, ale spekuluje się, że przyspieszenie do 10 km/h ma wynosić ok. 4,5 s. Masa auta ma wynosić zaledwie 1100 kg.

Dla tych, którzy słyszą nazwę Alpine po raz pierwszy, małe przypomnienie. Ta marka była małą francuską manufakturą produkującą samochody wyścigowe i rajdowe. Działalność rozpoczęła w 1955 roku, budując pojazdy na sprawdzonych technologiach Renault. W 1973 roku została przejęta przez francuski koncern. W latach 60. i 70. Alpine wygrywało rajdowe oesy, a największe zwycięstwo przyszło w 1973 roku, kiedy marka zdobyła pierwszy oficjalny tytuł Rajdowego Mistrza Konstruktorów.

Alpine Vision Concept to samochód w 80 procentach gotowy do produkcji pojazd. Zanim jednak trafi do sprzedaży w 2017 roku, potrzebuje jeszcze dopracowania. Cena? Nieznana, prawdopodobnie w granicach Alfy Romeo 4C, z którą będzie konkurował.

REKLAMA