Ambitne plany Nissana i Renault

Do 2020 r samochody autonomiczne mają trafić na rynki USA, Europy, Japonii oraz Chin. I co ciekawe, mają to być auta produkowane masowo, które nie będą kosztować krocie.

Renault Talisman
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Pojazdy autonomiczne to nowa dziedzina w motoryzacji, która jeszcze raczkuje, ale rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ostatnio pisaliśmy o współpracy Google z Fordem w tejże dziedzinie. W przypadku koncernu Renault-Nissan sprawa do końca nie jest jasna. Wszystko dlatego, że zapowiedź mówi o ponad 10 pojazdach autonomicznych, ale gdy wczytamy się w informację prasową to mowa jest o "technologiach napędu autonomicznego" i dalej znajdziemy stwierdzenie dotyczące "autonomicznych funkcji".

REKLAMA

Może się okazać, że auta owszem będą posiadać tryb jazdy autonomicznej, ale będzie to coś na zasadzie quasi-autonomicznego trybu, podobnego do technologii z nowego Volvo S90. Inny scenariusz to tryb jazdy w korku bez ingerencji kierowcy. Nie mniej jednak kibicujemy Renault-Nissan, bo jesteśmy ciekawi jak za 4 lata będzie wyglądała motoryzacja.

Cel jeszcze ambitniejszy

Według francusko-japońskiego koncernu tryb jazdy autonomicznej mocno ograniczy błędy, które popełniamy, my, kierowcy. A te są według Renault-Nissan przyczyną aż 90% wypadków, których następstwem są ofiary śmiertelne. W tym roku ma zadebiutować system monitorujący jazdę auta na jednym pasie, będący już w pewnym sensie trybem jazdy autonomicznej. Za dwa lata Renault-Nissan przedstawi grupę aut, które zostaną wyposażone w tryb jazdy na wielu pasach. Dzięki temu pojazd sam będzie w stanie zmieniać pasy np. na autostradach. Z kolei w 2020 roku ma zadebiutować technologia "autonomii na skrzyżowaniach", czyli pozwalająca na autonomiczną jazdę w miejskiej dżungli.

Pod koniec 2016 roku na rynek zostanie wprowadzona aplikacja do mobilnych urządzeń, która pozwoli na komunikację z pojazdem. Być może, będzie to coś, na wzór ostatnich dokonań Volvo i Microsoftu. W przyszłym roku francusko-japoński koncern chce dostarczyć do swoich aut nowe funkcje systemu multimedialnego i nawigacji. Już teraz pojawia się informacja, że wszystkie elementy "autonomicznej jazdy" mają być dostępne jako opcja.

"Alians Renault-Nissan nieustannie dąży do realizacji podwójnego celu, jakim jest zerowa emisja oraz brak ofiar wypadków na drogach. Dlatego pracujemy nad wdrożeniem technologii autonomicznej jazdy i łączności w pojazdach produkowanych na masową skalę na trzech kontynentach”. powiedział dyrektor generalny i prezes Aliansu, Carlos Ghosn, w Centrum Badawczym Renault-Nissan w Dolinie Krzemowej.

REKLAMA