REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Aplikacja Skody usłyszy i wykryje usterkę samochodu

Skoda Auto i Skoda Auto DigiLab testują nową aplikację na smartfony – Sound Analyser. Program wykorzystuje sztuczną inteligencję i pomaga zidentyfikować potrzebę ewentualnej usługi serwisowej.

Aplikacja Sound Analyser Skody fot. materiały prasowe
Aplikacja Sound Analyser Skody

Aplikacja Sound Analyser Skody działa w ten sposób, że rejestruje dźwięki wydawane przez dany pojazd podczas jazdy i porównuje je z zapisanymi wzorcami. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności aplikacja wykorzystuje algorytm, aby określić, czym różnice mogą być spowodowane i jakie mogą być ich przyczyny. W ten sposób Sound Analyser może skrócić czas spędzany przez samochód w serwisie.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

– Sound Analyser jest doskonałym przykładem nowych możliwości, jakie oferuje digitalizacja usług w firmie Skoda, także w zakresie obsługi posprzedażnej. Będziemy konsekwentnie wykorzystywać technologie sztucznej inteligencji, aby zaoferować naszym klientom jeszcze bardziej spersonalizowane usługi, a tym samym jeszcze bardziej podnieść jakość obsługi klienta – mówi Stanislav Pekař, kierownik działu obsługi posprzedażnej w Skoda Auto.

Aplikacja dzięki sztucznej inteligencji może szybko ocenić aktualny stan pojazdu. W tym celu program uwzględnia różne parametry charakterystyczne dla danego modelu i analizuje profil jego użytkowania. Dzięki temu ułatwia pracę serwisantom, którzy przy użyciu smartfona czy tabletu mogą skorzystać z analizy dostępnej w aplikacji.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

– Skoda konsekwentnie dąży do kompleksowej digitalizacji procesów, produktów i usług dla swoich klientów. Aby móc wcześnie rozpoznać potencjał innowacji, szybko je rozwijać i inteligentnie wykorzystywać, nieustannie współpracujemy z wyspecjalizowanymi działami w celu wspólnego wdrażania nowych projektów cyfryzacji – dodaje Klaus Blüm, szef Skoda IT.

Aplikacja Sound Analyser - intuicyjna w obsłudze

Mimo że aplikacja jest zaawansowana technologicznie, twórcy zapewniają, że jej obsługa jest intuicyjna. Dźwięki pojazdu wydawane podczas jazdy mogą być nagrywane za pomocą smartfona. Następnie algorytm porównuje nagranie z zapisanymi wzorcami i na tej podstawie podaje wynik wraz z opisem.

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2020

Skoda Octavia występuje nie tylko w wielu wersjach silnikowych i w kilku odmianach wyposażenia, ale także jako model o bardzo różnym charakterze i zastosowaniu – w rodzinie Octavii znajdziemy modele iV, RS, Scout i wiele więcej. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 08/2020

Fotele w samochodzie nie służą jedynie do siedzenia. Wraz z rozwojem techniki są wyposażane w coraz więcej nowoczesnych rozwiązań – mają funkcje masażu, wentylacji i aktywnie dbają o bezpieczeństwo podróżnych. czytaj dalej >>

REKLAMA

Aplikacja Sound Analyser Skody fot. materiały prasowe
Aplikacja Sound Analyser Skody

Oprogramowanie jest w stanie rozpoznać dziesięć wzorców – z dokładnością do ponad 90 procent – dla komponentów takich jak: układ kierowniczy, sprężarka klimatyzacji i sprzęgła w skrzyni biegów DSG. Aplikacja jest również przystosowana do rozpoznawania kolejnych wzorców dźwiękowych.

Sound Analyser wykorzystuje algorytmy sieci neuronowych. Aplikacja najpierw konwertuje plik audio na spektrogram, który wizualnie przedstawia sygnały akustyczne. Korzystając ze sztucznej inteligencji, obraz ten jest następnie porównywany z zapisanymi wzorcami w celu zidentyfikowania odchyleń.

Aplikacja w fazie testów

Aplikacja na smartfony była testowana w 14 krajach – w tym w Niemczech, Rosji, Austrii i Francji – od czerwca 2019 r. W projekcie pilotażowym wzięło udział łącznie 245 dealerów Skoda, którzy odegrali ważną rolę w dostarczaniu nagrań dźwiękowych do oprogramowania, tym samym bezpośrednio przyczyniając się do rozwoju programu.

Jak zapewnia producent, „stopniowe wprowadzanie technologii określania odchyleń akustycznych od normy otworzy w przyszłości bogactwo nowych możliwości w zakresie konserwacji predykcyjnej opartej na czujnikach”. Co więcej, wykorzystując połączenie internetowe, dostępne w modelach Skody, można w razie potrzeby umówić wizytę w serwisie bezpośrednio z samochodu.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA