REKLAMA

Aplikacja mPojazd. Dowód rejestracyjny i OC w smartfonie

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, uruchomiona została bezpłatna usługa mPojazd, dostępna w ramach aplikacji mObywatel.

Usługa mPojazd Materiały prasowe
Usługa mPojazd, fot. gov.pl

Wprowadzana stopniowo od dłuższego czasu aplikacja mObywatel została właśnie rozszerzona o kolejną usługę, skierowaną tym razem do kierowców. Chodzi o usługę mPojazd, która zawiera w sobie dane z dowodu rejestracyjnego samochodu, dane z karty pojazdu oraz informacje o aktualnej polisie OC.

REKLAMA

Z usługi mPojazd korzystać mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motocykli, skuterów itp.

Mówiąc prościej – chodzi o osoby, które są wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Co ważne, w usłudze mPojazd nie ma informacji o samochodach firmowych, autach wypożyczonych, czy też pojazdach leasingowanych.

– Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia, nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - znamy datę

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mPojazd – co to jest?

Usługa mPojazd, oferowana przez aplikację mObywatel, pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu. Mowa tu m.in. o:

 • nazwie ubezpieczenia,
 • serii i numerze polisy,
 • okresie ubezpieczenia,
 • wariancie ubezpieczenia.

Dużym udogodnieniem usługi mPojazd jest funkcja, która na 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC pokaże komunikat z przypomnieniem o konieczności jego przedłużenia.

W usłudze mPojazd znaleźć można ponadto dane pojazdu:

 • markę,
 • model,
 • rok produkcji,
 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • termin badania technicznego.

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku polisy OC, na 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Zobacz także: bez dowodu i OC - co w razie stłuczki?

REKLAMA

Aplikacja mPojazd - wymagania

Usługa mPojazd dostępna w ramach aplikacji mObywatel dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android, od wersji 6.0 wzwyż. Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony Apple z systemem operacyjnym iOS.

Kiedy prawo jazdy w smartfonie

Wiele mówi się też o innym nadchodzącym udogodnieniu, jakim będzie prawo jazdy w smartfonie. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje obecnie tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców.

Pakiet ten to nic innego, jak zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która pokaże posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

Zobacz także: koniec obowiązku wożenia prawa jazdy

REKLAMA

REKLAMA

Usługi cyfrowe dla kierowców – przegląd

Usługa mObywatel i planowane elektroniczne prawo jazdy to nie wszystkie usługi, jakie przygotowało dla kierowców Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.gov.pl mogą już od dłuższego czasu:

 • sprawdzić stan konta z punktami karnymi,
 • przeglądać historię swojego pojazdu,
 • pobrać dane swojego pojazdu,
 • sprawdzić czy autokar jest bezpieczny.

Aplikacja mObywatel na telefony z Androidem: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatelmObywatel

Aplikacja mObywatel na telefony z iOS-em: https://itunes.apple.com/pl/app/mobywatel/id1339613469?l=pl

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA