REKLAMA

Aplikacje do płacenia za autostrady

Kolejki na bramkach autostradowych powoli odchodzą w niepamięć za sprawą aplikacji do płacenia za autostrady. System działa już na odcinkach A1 i A4, ale ma być rozszerzony na pozostałe płatne odcinki A2 i A4.

| Data aktualizacji: 2020-07-06
Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 90 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Aktualizacja 31.07.2020: Kolejny bank udostępnia w swojej aplikacji dostęp do płatności Autopay za autostrady. Tym razem chodzi o aplikację PeoPay banku Pekao S.A.

REKLAMA

Aktualizacja 6.07.2020: Pojawiła się kolejna możliwość płacenia za autostrady w Polsce, przeznaczona dla klientów Banku Pocztowego, którzy zainstalują aplikację EnveloBank. Została ona rozszerzona o usługę Autopay, która obecnie pozwala podróżującym przejechać autostradami: AmberOne A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Kraków - Katowice bez konieczności zatrzymywania się w celu dokonania płatności przy bramkach.

Więcej w poniższym artykule, który zbiera informacje o płatnościach za autostrady w Polsce za pomocą aplikacji na smartfon. Polecamy też artykuł, w którym piszemy o nowych przepisach, wprowadzających zmiany w płatnościach za drogi i autostrady w Polsce.

Od kilku miesięcy istnieje prosty sposób na ominięcie kolejek na bramkach autostradowych. A przynajmniej na dwóch ich odcinkach – A1 Toruń-Gdańsk oraz od niedawna na A4 Kraków-Katowice. Tam, z pomocą aplikacji na smartfon, przejedziesz szybciej, bo z ominięciem korków i bez zatrzymywania się. Co więcej, nie ryzykujesz zarażenia koronawirusem, bo płatność odbywa się automatycznie, z wykorzystaniem tzw. video tollingu, czyli systemu odczytującego tablice rejestracyjne pojazdu.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

W niedalekiej przyszłości system ma zostać rozszerzony o płatne odcinki autostrady A2 zarządzane przez spółki Autostrada Wielkopolska, jak i trasy zarządzane przez GDDKiA – A2 Stryków-Konin oraz A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.

Korzystanie z aplikacji jest banalnie proste, a przy tym bezpieczne. Nie musisz otwierać okna, fizycznie płacić na bramkach, kupować specjalnego urządzenia, ani nawet zatrzymywać się przed szlabanem. Wystarczy, że w swoim telefonie zainstalujesz aplikację do płacenia za autostrady lub po prostu zarejestrujesz się w systemie, a będziesz mógł uiścić opłatę za nie drogą internetową, bez ryzyka i bez konieczności stania w korkach.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Do 30 września 2020 roku kierowcy korzystający z płatności za pomocą aplikacji Autopay (i innych automatycznych metod płatności) mogą liczyć na jeszcze jedną korzyść, bowiem na odcinku A4 Kraków-Katowice zapłacą oni o 30 proc. mniej.

Oto zestaw aplikacji, z pomocą których możesz podróżować polskimi autostradami płacąc za pomocą telefonu:

 • Autopay – aplikacja obsługuje płatności na A1 Toruń-Gdańsk oraz A4 Kraków-Katowice
 • SkyCash – aplikacja obsługuje płatności na A1 Toruń-Gdańsk oraz A4 Kraków-Katowice
 • BankMillenium – aplikacja ta udostępnia usługę Autopay
 • EnveloBank – aplikacja ta udostępnia usługę Autopay
 • PeoPay – aplikacja banku Pekao S.A., która udostępnia usługę Autopay

Aplikacja AutopayMateriały prasowe
Aplikacja Autopay

Jak płacić za autostradę aplikacją?

Obecnie najbardziej uniwersalną aplikacją jest Autopay, bowiem działa ona zarówno na A1, jak i A4. Wspomniane wyżej aplikacje, jak SkyCash, działają w tej chwili tylko na autostradzie A1.

Jak płacić za autostradę za pomocą aplikacji?

 1. Załóż konto w systemie Autopay – w aplikacji mobilnej lub przez stronę www

 2. Dodaj dane swojego pojazdu

 3. Wybierz metodę płatności – karta płatnicza lub usługa „zapłać z Play”

 4. Korzystaj z wyznaczonych bramek na autostradzie, jedynie zwalniając przed szlabanem, żeby system odczytał tablicę rejestracyjną. Płatność pobierana jest automatycznie.

Co ważne, nie trzeba mieć przy sobie telefonu, ponieważ dane pojazdu i karty płatniczej zostają zapisane w systemie. System video tollingu działa, rozpoznając numer rejestracyjny pojazdu, na bazie którego dokonuje automatycznej płatności.

REKLAMA

REKLAMA

Na których odcinkach autostrad działa płatność aplikacją?

W obecnej chwili system płatności z wykorzystaniem video tollingu i aplikacji działa na odcinkach autostrad:

 • A1 Gdańsk-Toruń (AmberOne), zarządzanej przez GTC
 • A4 Kraków-Katowice, zarządzanej przez Stalexport (do 30 czerwca 2020 roku obowiązuje niższa stawka przy płatności aplikacją)

Jak wyglądają oznaczenia autostradowych bramek obsługujących płatności za pomocą aplikacji?

Bramki na autostradzie A1 AmberOne, obsługujące płatności Autopay lub Skycash, oznaczone są napisem "AmberGO". Są one wyposażone w kamery, które rozpoznają numer rejestracyjny zbliżającego się pojazdu dodany w aplikacji i automatycznie podnoszą szlaban. Po wyjeździe należna opłata zostaje pobrana z podpiętej karty płatniczej lub doliczona do rachunku telefonicznego w Play. Cały proces zajmuje maksymalnie kilka sekund.

Oznaczenia płatności aplikacją na autostradzie A1

W przypadku autostrady A4 wygląda to podobnie, co do zasady działania, choć oznaczenie jest inne. Bramki oznaczone są żółtymi kwadratami z czarnym symbolem kamery.

Oznaczenia płatności aplikacją na autostradzie A4

REKLAMA

Kiedy płatność aplikacją na pozostałych odcinkach autostrad?

Trwają prace nad wprowadzeniem systemu opartego na video tollingu na pozostałych płatnych odcinkach autostrad:

 • A2 Konin-Świecko
 • A2 Stryków-Konin
 • A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica

Mapa autostrad w Polsce, źródło: GDDKiA

Zarządca płatnych odcinków autostrady A2 Konin-Świecko, spółka Autostrada Wielkopolska, wstrzymuje się z decyzją do momentu wyboru systemu płatności na odcinku A2 Konin-Stryków, zarządzanego przez GDDKiA. W uzasadnieniu spółka podaje, że systemy używane na wszystkich płatnych odcinkach A2 powinny być spójne.

- Temat wprowadzenia nowego elektronicznego systemu poboru opłat na autostradach w Polsce jest przez nas na bieżąco śledzony i analizowany. Autostrada Wielkopolska pracuje nad elektronicznym systemem, który ułatwi wszystkim kierowcom - zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych, dokonywanie na bramkach opłaty za przejazd - mówi w rozmowie z auto motor i sportem Robert Stankiewicz, Doradca Zarządu ds. mediów.

- AWSA prowadzi dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury i decyzja o tym, kiedy wdrożony zostanie videotolling i tym samym płatności za przejazd różnymi aplikacjami, zapadnie po pozytywnym zakończeniu rozmów. Liczymy na jak najszybsze zamknięcie dialogu technicznego, bo to będzie oznaczało realizację projektu bez zbędnej zwłoki z korzyścią dla wszystkich użytkowników Autostrady Wielkopolskiej - podsumowuje Robert Stankiewicz.

Kiedy możemy spodziewać się rozstrzygnięć? GITD ogłosił na początku roku przetarg na „zaprojektowanie, wykonanie, implementację, obsługę oraz utrzymanie systemu poboru opłat za przejazd od pojazdów lekkich metodą elektroniczną z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów (Videotolling) na płatnych państwowych odcinkach autostrad A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica.

Choć według ostatnich doniesień, wielokrotnie przesuwany termin przetargu mówił o kwietniu, to termin składania ofert został po raz kolejny zmieniony - tym razem na 25 maja 2020 roku.

Zgodnie z obietnicą, publikujemy również otrzymaną właśnie od GITD i MI odpowiedź na pytanie o przewidywany termin zakończenia sprawy i wyłonienia wykonawcy:

"Szanowny Panie Redaktorze, trwa procedura wyboru wykonawcy w ramach prowadzonego przez pion KSPO GITD postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zaprojektowanie, wykonanie, implementację, obsługę i utrzymanie systemu poboru opłat za przejazd od pojazdów lekkich metodą elektroniczną z wykorzystaniem automatycznej identyfikacji numerów rejestracyjnych. Ze względu na złożone przez oferentów odwołania do KIO, czynnikiem mającym obecnie decydujący wpływ na termin wyboru wykonawcy zamówienia i na rozpoczęcie realizacji prac, jest ograniczony zakres działalności Krajowej Izby Odwoławczej w związku z sytuacją epidemiczną w kraju, co powoduje, że do czasu rozpatrzenia odwołań oferentów czynności w prowadzonym postępowaniu nie mogą zostać podjęte. Z uwagi na zaistniałą sytuację pierwotnie planowany termin wdrożenia usługi videotollingu może ulec przesunięciu."

Tyle od strony rządowej. W zasadzie więcej nie wiemy, niż wiemy. Jest jednak prawdopodobne, że w końcu (bliżej nieokreślonym czasowo) uda się dojść do porozumienia i ułatwić życie kierowcom, ujednolicając przynajmniej ten rodzaj płatności na płatnych odcinkach autostrad w Polsce.

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA