Aktualizacja 31.07.2020: Kolejny bank udostępnia w swojej aplikacji dostęp do płatności Autopay za autostrady. Tym razem chodzi o aplikację PeoPay banku Pekao S.A.
Aktualizacja 6.07.2020: Pojawiła się kolejna możliwość płacenia za autostrady w Polsce, przeznaczona dla klientów Banku Pocztowego, którzy zainstalują aplikację EnveloBank. Została ona rozszerzona o usługę Autopay, która obecnie pozwala podróżującym przejechać autostradami: AmberOne A1 na odcinku Rusocin - Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Kraków - Katowice bez konieczności zatrzymywania się w celu dokonania płatności przy bramkach.
Więcej w poniższym artykule, który zbiera informacje o płatnościach za autostrady w Polsce za pomocą aplikacji na smartfon. Polecamy też artykuł, w którym piszemy o nowych przepisach, wprowadzających zmiany w płatnościach za drogi i autostrady w Polsce.
Od kilku miesięcy istnieje prosty sposób na ominięcie kolejek na bramkach autostradowych. A przynajmniej na dwóch ich odcinkach – A1 Toruń-Gdańsk oraz od niedawna na A4 Kraków-Katowice. Tam, z pomocą aplikacji na smartfon, przejedziesz szybciej, bo z ominięciem korków i bez zatrzymywania się. Co więcej, nie ryzykujesz zarażenia koronawirusem, bo płatność odbywa się automatycznie, z wykorzystaniem tzw. video tollingu, czyli systemu odczytującego tablice rejestracyjne pojazdu.
Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!
W niedalekiej przyszłości system ma zostać rozszerzony o płatne odcinki autostrady A2 zarządzane przez spółki Autostrada Wielkopolska, jak i trasy zarządzane przez GDDKiA – A2 Stryków-Konin oraz A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.
Korzystanie z aplikacji jest banalnie proste, a przy tym bezpieczne. Nie musisz otwierać okna, fizycznie płacić na bramkach, kupować specjalnego urządzenia, ani nawet zatrzymywać się przed szlabanem. Wystarczy, że w swoim telefonie zainstalujesz aplikację do płacenia za autostrady lub po prostu zarejestrujesz się w systemie, a będziesz mógł uiścić opłatę za nie drogą internetową, bez ryzyka i bez konieczności stania w korkach.
Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!
Do 30 września 2020 roku kierowcy korzystający z płatności za pomocą aplikacji Autopay (i innych automatycznych metod płatności) mogą liczyć na jeszcze jedną korzyść, bowiem na odcinku A4 Kraków-Katowice zapłacą oni o 30 proc. mniej.
Oto zestaw aplikacji, z pomocą których możesz podróżować polskimi autostradami płacąc za pomocą telefonu:
- Autopay – aplikacja obsługuje płatności na A1 Toruń-Gdańsk oraz A4 Kraków-Katowice
- SkyCash – aplikacja obsługuje płatności na A1 Toruń-Gdańsk oraz A4 Kraków-Katowice
- BankMillenium – aplikacja ta udostępnia usługę Autopay
- EnveloBank – aplikacja ta udostępnia usługę Autopay
- PeoPay – aplikacja banku Pekao S.A., która udostępnia usługę Autopay

Jak płacić za autostradę aplikacją?
Obecnie najbardziej uniwersalną aplikacją jest Autopay, bowiem działa ona zarówno na A1, jak i A4. Wspomniane wyżej aplikacje, jak SkyCash, działają w tej chwili tylko na autostradzie A1.
Jak płacić za autostradę za pomocą aplikacji?
-
Załóż konto w systemie Autopay – w aplikacji mobilnej lub przez stronę www
-
Dodaj dane swojego pojazdu
-
Wybierz metodę płatności – karta płatnicza lub usługa „zapłać z Play”
-
Korzystaj z wyznaczonych bramek na autostradzie, jedynie zwalniając przed szlabanem, żeby system odczytał tablicę rejestracyjną. Płatność pobierana jest automatycznie.
Co ważne, nie trzeba mieć przy sobie telefonu, ponieważ dane pojazdu i karty płatniczej zostają zapisane w systemie. System video tollingu działa, rozpoznając numer rejestracyjny pojazdu, na bazie którego dokonuje automatycznej płatności.
Komentarze
~Michał, 2020-06-30 17:44:36
~Stary Yeti, 2020-05-25 14:44:49
~Krysitan, 2020-05-15 11:25:47
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?