Aston Martin DBS 770 Ultimate. Ostatni i zarazem najmocniejszy

Aston Martin prezentuje limitowaną do 499 sztuk edycję DBS 770 Ultimate, która jest jednocześnie najmocniejszym produkcyjnym modelem marki. Niestety, jest to edycja pożegnalna.

Aston Martin DBS 770 Ultimate fot. materiały prasowe
Aston Martin DBS 770 Ultimate
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 1 548 902 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Od 2018 roku tabliczka z nazwą DBS zarezerwowana jest dla najlepszych seryjnych Aston Martinów, napędzanych silnikiem V12 Twin Turbo. Produkcja modeli DBS obecnej generacji dobiega jednak końca, a Aston Martin przedstawia wersję DBS 770 Ultimate, której zadaniem jest przyćmienie wszystkich swoich poprzedników.

Aston Martin DBS 770 Ultimate – efekt piorunujący

Wspomnieliśmy, że DBS 770 Ultimate to model, który kończy produkcję obecnej serii mocnym akcentem. Najpotężniejszy produkcyjny Aston Martin, najszybszy i najbardziej wyczynowy model DBS w historii został w tym celu gruntownie przeprojektowany przez stylistów i inżynierów. Efekt końcowy to DBS 770 Ultimate, który jest wersją flagowego Super GT Astona Martina. Liczba egzemplarzy DBS 770 Ultimate dostępnych w wersjach Coupe i Volante będzie ściśle limitowana. Na rynek trafi zaledwie 300 wersji Coupe i 199 Volante, a wszystkie z nich zostały sprzedane na wiele miesięcy przed oficjalnym rozpoczęciem dostaw.

Aston Martin DBS 770 Ultimatefot. materiały prasowe
Aston Martin DBS 770 Ultimate

DBS 770 Ultimate napędza 60-stopniowy silnik V12 o pojemności 5,2 litra. Po wprowadzeniu zmian jednostka zapewnia moc 770 KM przy 6,5 tys. obrotów na minutę oraz imponujący moment obrotowy 900 Nm w przedziale od 1,8 tys. do 5 tys. obr./min., co daje maksymalną prędkość 340 km/h. Rozdział mocy następuje w 8-biegowej automatycznej skrzyni biegów ZF sparowanej z mechanicznym dyferencjałem o ograniczonym poślizgu (LSD), który został umieszczony w tylnej części samochodu. Skrzynia biegów DBS 770 Ultimate została specjalnie zestrojona, żeby poprawić szybkość zmiany przełożeń i zwiększyć jej responsywność, co z kolei gwarantuje niezwykle sugestywne wrażenia z jazdy. Sportowe emocje potęgują dodatkowo firmowane przez markę Aston Martin węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe (CCB).

Dla zwiększenia bezpośredniej reakcji układu kierowniczego i spotęgowania emocji podczas jazdy w DBS 770 Ultimate pojawiła się nowa, pełna kolumna kierownicy, która gwarantuje pewniejsze i bardziej precyzyjne prowadzenie, lepsze wyczucie przednich kół oraz przyczepności na danym odcinku trasy. Także sztywność poprzeczna przedniej i tylnej osi modelu DBS 770 Ultimate została zwiększona o 25 proc., co przekłada się na lepsze wrażenia z jazdy. Udoskonalono także układ aktywnej regulacji siły tłumienia amortyzatorów (Adaptive Damping System - ADS).

Aston Martin DBS 770 Ultimate – nadwozie i wnętrze

Nie tylko konstrukcja mechaniczna modelu DBS 770 Ultimate została udoskonalona do perfekcji, ale również jego nadwozie zostało przeprojektowane tak, by – jak pisze producent – osiągnąć efekt „asertywnej stylistyki i przykuwającej wzrok estetyki”, godnej ostatniego modelu z serii, który „został zaprojektowany, by świętować koniec pewnej ery”.

Aston Martin DBS 770 Ultimatefot. materiały prasowe
Aston Martin DBS 770 Ultimate

A ponieważ flagowy model jest rasowym samochodem z gamy marki Aston Martin, jego forma skrywa wiele funkcjonalności. I tak, układy doprowadzające powietrze zapewniają lepszy dopływ do chłodnic, co przekłada się na skuteczniejsze zarządzanie temperaturą, a przy tym podkreśla atrakcyjną sylwetkę samochodu na drodze. W otwieranej do przodu masce umieszczono intrygujący wlot powietrza w kształcie podkowy, a na nadwoziu znalazł się nowy przedni splitter z dwoma wlotami powietrza, które zapewniają skuteczniejszy dopływ do komory silnika. Oba elementy zwiększają efektywność chłodzenia i są nawiązaniem do stylistycznych akcentów znanych m.in. z wcześniejszych modeli DBS.

 

Inne wyróżniki DBS 770 Ultimate to nowe, 21-calowe obręcze kół o unikatowym wzorze dostępnym z trzema rodzajami wykończenia. Zainspirowane kultowymi modelami Aston Martin Valkyrie i Victor, nowe, 21-calowe wieloramienne obręcze są dostępne w kolorze srebrnym z satynowanym, biżuteryjnym wykończeniem Satin Silver, w satynowanej czerni, która podkreśla współczesny i sportowy charakter samochodu lub opcjonalnie w satynowanej czerni z diamentowaniem, której ciemna tonacja ma podkreślać eleganckie linie sylwetki nadwozia. Wyczynowe opony Pirelli P Zero – 265/35 R21 z przodu i 305/30 z tyłu – są standardowo montowane na wszystkich obręczach.

Aston Martin DBS 770 Ultimatefot. materiały prasowe
Aston Martin DBS 770 Ultimate

Wnętrze DBS 770 Ultimate pokazuje, że jest on luksusowym samochodem o wyczynowym rodowodzie. Wyposażony został w standardzie w sportowe fotele Sport Plus wykończone perforowaną i pikowaną skórą semi-anilinową łączoną z alkantarą. Opcjonalnie klienci mogą wybrać wyczynowe fotele sygnowane przez markę Aston Martin. W ofercie znajdują się różne opcje wyposażenia wnętrza, w ramach których zestawiono ze sobą różne materiały wykończeniowe. Kontrastowe kolory połączono z barwnymi szwami i przeszyciami oraz zdobiącym środkowy podłokietnik spersonalizowanym emblematem, na którym widnieje wycinane laserowo logo DBS 770 Ultimate. W standardzie montowane są karbonowe łopatki zmiany biegów.

Produkcja modelu DBS 770 Ultimate rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku, a pierwsze dostawy mają się rozpocząć w trzecim kwartale 2023 roku.

 

Zobacz także:
REKLAMA