Aston Martin V12 Speedster. Tylko 88 sztuk

Aston Martin V12 Speedster to jeden z tych samochodów, które noszą miano ultraluksusowych i ekstremalnie rzadkich. A do tego po prostu pięknych.

Aston Martin V12 Speedster Materiały prasowe
Aston Martin V12 Speedster

Aston Martin idzie drogą, którą dobrze znamy i którą obiera wielu innych producentów luksusowych aut sportowych. Chodzi o zbudowanie mocno limitowanego modelu, który wygląda właściwie jak show car, prototyp, ale w rzeczywistości jest wyrafinowanym arcydziełem na kołach.

W ten oto sposób do pokazanego nie tak dawno McLarena Elva czy nieco wcześniej Ferrari Monza dołącza Aston Martin V12 Speedster. Już sama jego nazwa zwiastuje coś więcej, a spojrzenie na opływowe, pozbawione dachu i szyb nadwozie rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Aston Martin V12 Speedster – tylko 88 sztuk

Limitowana seria oznacza w przypadku tego Aston Martina dokładnie 88 egzemplarzy, z których każdy nie tylko wygląda jak milion dolarów, ale dokładnie tyle kosztuje. W przeliczeniu na złotówki to będzie niemal 4 mln.

Projektem V12 Speedstera zajęli się specjaliści w swoim fachu z oddziału Q Aston Martina. Wszystko trwało 12 miesięcy, co i tak jest bardzo dobrym czasem. Efekt końcowy ma w sobie coś z modeli Vantage czy DBS Superleggera, widać też inspirację modelami z lat 50. ubiegłego stulecia, czy koncepcyjnym CC100 Speedster sprzed siedmiu lat, ale całość jest po prostu unikalna.

Aston Martin V12 SpeedsterMateriały prasowe
Aston Martin V12 Speedster

Zobacz także: premiery Genewy 2020 - serwis specjalny

W oczy rzuca się obła sylwetka samochodu, z dwoma miejscami – dla kierowcy i pasażera – wtopionymi w kadłub. Nie ma też szyby czołowej, ani bocznych, natomiast za fotelami znajdują się przeszklone garby, które przywodzą na myśl myśliwce.

Ten trop okazuje się właściwy, kiedy przyjrzymy się bliżej detalom. Znajdziemy tu grafikę przedstawiającą myśliwce, podpisaną w jednym miejscu „DO NOT STEP”, jak na skrzydłach i delikatnych elementach samolotów, a w drugim F/A 18, sugerującą czerpanie inspiracji z tego właśnie modelu myśliwca.

Poza tym jest tu więcej odniesień do lotnictwa, jak wszechobecne parciane paski, spinające klamrami podłokietnik, torbę służącą jako schowek przed pasażerem oraz zastępujące klamki w drzwiach.

Z zewnątrz zauważyć można też sporo elementów poprawiających aerodynamikę. Niesamowite wrażenie robi tylny spoiler, który jest integralną częścią skorupy nadwozia. Ze smakiem zaprojektowano potężne, 21-calowe felgi, które urzekają swoją prostotą. Kryją one duże hamulce – 41-centymetrowe z przodu i 36-centrymetrowe z tyłu.

Dla redukcji masy zastosowano włókno węglowe – zarówno w skorupie nadwozia, jak i w środku. Usztywnienie karoserii zapewniać ma wzdłużny pałąk między kierowcą i pasażerem, który Aston Martin nazywa kręgosłupem.

Aston Martin V12 SpeedsterMateriały prasowe
Aston Martin V12 Speedster

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Aston Martin V12 Speedster – silnik

Nietrudno się domyślić, że do napędu modelu o nazwie V12 Speedster służy silnik V12. Jest to jednostka o pojemności 5,2 litra, wspomagana parą turbosprężarek. Generuje maksymalną moc 700 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 752 Nm.

Siły napędowe przenoszone są na tylną oś za pośrednictwem 8-stopniowej skrzyni automatycznej ZF i z pomocą mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu. Wszystko to pozwala uzyskać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy, a maksymalnie rozpędzić się można do imponujących 300 km/h. I to wszystko bez dachu, a nawet szyby!

Aston Martin V12 SpeedsterMateriały prasowe
Aston Martin V12 Speedster

Jak wspomnieliśmy, powstanie zaledwie 88 egzemplarzy Aston Martina V12 Speedster, z czego każdy wyceniony jest na niemal 1 mln dolarów. Dokładnie 950 tys. Dostawy do klientów zaplanowane są na pierwszy kwartał 2021 roku.

Zobacz także: nowa, superszybka ładowarka do aut elektrycznych

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA