REKLAMA

Aston Martin V12 Speedster wyjechał na drogi

Pokazany po raz pierwszy w marcu 2020 roku Aston Martin V12 Speedster wchodzi w ostateczną fazę rozwoju. Testowy egzemplarz odkrytego supersamochodu wyjechał już na drogi publiczne.

Aston Martin V12 Speedster fot. materiały prasowe
Aston Martin V12 Speedster w wersji testowej

Aston Martin pokazał model V12 Speedster, który będzie ściśle limitowanym, luksusowym samochodem bez dachu, wyglądającym bardziej jak prototyp, niż auto produkcyjne. Tymczasem właśnie wyjechał na drogi, na razie w wersji testowej, ale już niebawem jako gotowy produkt.

Aston Martin V12 Speedster w ten oto sposób dołącza do pokazanego nie tak dawno temu McLarena Elva czy nieco wcześniej Ferrari Monza. Już sama jego nazwa zwiastuje coś więcej, a spojrzenie na opływowe, pozbawione dachu i szyb nadwozie rozwiewa wszelkie wątpliwości, że to wyjątkowa maszyna.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Pikanterii dodaje fakt, że powstanie zaledwie 88 egzemplarzy V12 Speedstera, każda warta, w przeliczeniu, około 3,8 mln złotych. A jak to bywa w przypadku tego typu aut, ich wartość będzie tylko rosła.

Aston Martin V12 Speedster – miks doskonały

Projektem V12 Speedstera zajęli się specjaliści z oddziału Q Aston Martina. Efekt końcowy ma w sobie coś z modeli Vantage czy DBS Superleggera, widać też inspirację modelami z lat 50. ubiegłego stulecia, czy koncepcyjnym CC100 Speedster sprzed siedmiu lat, ale całość jest po prostu unikalna.

W oczy rzuca się obła sylwetka samochodu, z dwoma miejscami – dla kierowcy i pasażera – wtopionymi w kadłub. Nie ma też szyby czołowej, ani bocznych, natomiast za fotelami znajdują się przeszklone garby, które przywodzą na myśl myśliwce.

Aston Martin V12 Speedsterfot. materiały prasowe
Aston Martin V12 Speedster

REKLAMA

REKLAMA

Aston Martin V12 Speedster – silnik

Do napędu modelu o nazwie V12 Speedster służy oczywiście silnik V12. Jest to jednostka o pojemności 5,2 litra, wspomagana parą turbosprężarek. Generuje maksymalną moc 700 KM i maksymalny moment obrotowy 752 Nm. Siły napędowe przenoszone są na tylną oś za pośrednictwem 8-stopniowej skrzyni automatycznej ZF i z pomocą mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu.

Aston Martin V12 Speedsterfot. materiały prasowe
Aston Martin V12 Speedster

Wszystko to pozwala uzyskać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy, a maksymalnie rozpędzić się można do imponujących 300 km/h. I to wszystko bez dachu, a nawet szyby!

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Pierwsze dostawy do klientów zaplanowane są na pierwszy kwartał 2021 roku. Czy jakikolwiek z 88 egzemplarzy jest jeszcze dostępny do zamówienia? Śmiemy wątpić. W każdym razie teraz zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć tego niesamowitego pojazdu.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA