Aston Martin Valkyrie - hipersamochód oficjalnie

Do tej pory ukrywał się pod nazwą AM-RB 001, ale w końcu poznaliśmy prawdziwe imię bestii stworzonej przez markę dwie legandarne firmy. Oto Aston Martin Valkyrie, który pojawi się w Genewie.

Aston Martin Valkyrie
Aston Martin Valkyrie

Pierwszym Astonem na literkę "V" był Vantage. Potem dołączyły do niego Virage, Vanquish i Vulcan. Najnowsze dzieło to Valkyrie. Nazwa ma oddawać dramaturgię najszybszego modelu tej marki. Twórcy samochodu tłumaczą, że jest to niezwykły pojazd, który wymaga nietuzinkowej nazwy, która nie pozostawia złudzeń. Bez wątpienia nowy model będzie wzbudzał sporo emocji, gdy tylko pojawi sie na horyzoncie.

Co dokładnie oznacza nazwa Valkyrie? W mitologii nordyckiej oznaczają boginie, córki Odyna. Zwykle są przedstawiane jako piękne wojownicze dziewice ujeżdżające skrzydlate konie (czasem wilki), które uzbrojono we włócznie i tarcze. Ich zadaniem było sprowadzanie dusz najdzielniejszych poległych w boju wojowników (Einherjerów) do Walhalli. Były również posłankami Odyna i służkami usługującymi podczas uczt w Walhalli.

Co wiadomo o nowym hipersamochodzie marki Aston Martin? Powstał przy współpracy marki Aston Martin, Redn Bull Technologies, AF Racing oraz kilku innych, poważnych graczy z branży wyścigowej. Konstrukcja samochodu opiera się na monokoku z włókna węglowego, a pod maską pracuje układ hybrydowy składający się z wolnossącego silnika V12, wspomaganego przez motor elektryczny.

Maksymalna moc nie została jeszcze ujawniona, ale możemy się spodziewać nawet 1000 KM. Na pewno producent zachowa stosunek 1:1 pod względem masy do mocy. Sprint do setki zajmie nie więcej niż 2,5 sekundy.

Powstanie tylko 150 egzemplarzy, ale mamy złą wiadomość - wszystkie zostały sprzedane, mimo że cena wynosi około 3 mln dolarów. Dostawy do klientów rozpoczną się dopiero w 2019 roku.

REKLAMA