Aston Martin i Red Bull Racing stworzyły hipersamochód - oto hybrydowe AM-RB 001

O tej współpracy wiadomo było już od jakiegoś czasu. W końcu doczekaliśmy się efektów. AM-RB 001 to przyszły król hipersamochodów, a przynajmniej tak mówią o nim jego twórcy.

Oto AM-RB 001, owoc współpracy Astona Martina i Red Bull Racing - to hybryda z silnikiem V12 i przyszły król drogowych samochodów sportowych. Twórcami tego projektu są Adrian Newey, dyrektor techniczny Red Bull Racing, David King - dyrektor działu zadań specjalnych Astona Martina - oraz Marek Reichman który odpowiada za stylistykę najnowszych modeli. O tym, że samochód ma być lepszy od konkurentów mówią z przekonującą pewnością siebie.

Celem tej wielkiej trójki jest stworzenie pojazdu, który ma nadawać się do jazdy na co dzień, a równocześnie zapewni osiągi i dobre prowadzenie, które na torze przewyższy wszystkie samochody drogowe. Podkreślają, że współpraca zespołu wyścigowego najwyższej klasy z marką, która tworzy najlepsze wozy klasy GT, jest gwarancją sukcesu.

Konstrukcja AM-RB 001 stworzona jest z włókna węglowego, a lekka karoseria ma niesamowite właściwości aerodynamiczne, które uzyskane są głównie przez konstrukcję podłogi. Zawieszenie jest bardzo podobne do tego z bolidów Formuły 1, równocześnie zapewnia dobry komfort jazdy. Pojazd napędzać będzie układ hybrydowy - składa się on z wolnossącej, wysokoobrotowej "Vdwunastki" i silnika elektrycznego. Moc? W granicach 900-1000 koni mechanicznych, a stosunek mocy do masy ma wynosić 1:1. Sprint do "setki" powinien zająć około 2,5 sekundy.

Powstać ma od 99 do 150 wersji drogowych i 25 wersji przeznaczonych tylko do jazdy po torze. Wersja torowa ma dysponować mocą taką jaką dysponują obecne prototypy startujące w wyścigach długodystansowych w kategorii LMP1.

AM-RB 001 kosztować ma około 3 milionów dolarów. Jeśli założenia twórców zostaną spełnione, samochód może stać się ogromną konkurencją dla Porsche 918, Ferrari laFerrari i McLarena P1. Pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów w 2018 roku.

REKLAMA