[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
2.5

Aston Martin - nowa marka Lagonda

Szyld Lagonda fani motoryzacji już dobrze znają. Teraz jednak Brytyjczycy chcą, żeby ta nazwa na stałe wpisała się kanony świata "czterech kółek". I to tych najbardziej luksusowych.

Aston Martin Lagonda Aston Martin Lagonda Taraf

Dalekosiężne plany producenta sportowych aut z Gaydon zakładają, że sztandar "Lagonda" będzie dzierżyć całkowicie osobna marka. Ma być jeszcze bardziej luksusową konkurentką dla takich firm jak Rolls-Royce, Mercedes-Maybach, czy Bentley. Takie informacje udało się uzyskać serwisowi Motoring od CEO producenta z Gaydon, Andy'ego Palmera.

Od razu zaznaczamy, że Lagonda nie zadebiutuje w najbliższym czasie. Palmer stwierdził, że na to potrzeba czasu. Dodał również, że pod oddzielnym, nowym szyldem na początku produkowane będa dwa modele - sedan oraz SUV.

Wprowadzenie na rynek osobnej marki to dalekosiężny plan określony mianem "Drugi wiek". W myśl tej strategi producent z Gaydon wprowadzi do sprzedaży przemodelowane Vantage i Vanquish, SUV-a, superauto z centralnie umieszczonym silnikiem, oraz dwa modele spod szyldu Lagonda. Pierwszym samochodem, który zainicjował nowy plan jest Aston Martin DB11.

Prezes producenta z Gaydon zdradził, że auta Lagondy będę zbudowane na nowej platformie, stworzonej specjalnie dla tych samochodów. Jednak Palmer nie krył, że te pojazdy podzielą niektóre podzespoły z Astonami. Co ciekawe obie Lagondy są nadal w fazie projektowania na deskach kreślarskich i te auta nie otrzymały zielonego światła od zarządu.

Zespół projektantów pod kierownictwem Marka Reichmana ma duży orzech do zgryzienia. Palmer stwierdził w wywiadzie, że chce aby auta spod szyldu Lagondy były swego rodzaju Concorde'ami w dziedzinie motoryzacji.

Lagonda - starsza niż Aston Martin

Brytyjska firma Lagonda zaczynała bez większych sukcesów od budowania sportowych aut. Sytuację zmienił W.O. Bentley, który w latach 30. ubiegłego wieku dołączył do firmy. Dzięki niemu Lagonda zaczęła od budowania luksusowych samochodów, takich jak choćby model LG6.

Podczas II wojny światowej firma wspierała brytyjską armię. W 1947 roku David Brown wykupił Lagonde oraz markę Aston Martin. Niestety Lagonda zeszła na drugi plan. Aż do 1961 roku, wtedy to Aston Martin wyprodukował na bazie modelu DB4 sedana o nazwie Lagonda Rapide. Od tego czasu powstało kilka modeli, noszących logo Lagondy z najsłynniejszym Asotonem Martinem Lagonda, który pokazano w 1976 roku.

Producent z Gaydon już w 2009 roku planował wskrzesić szyld Lagonda, ale wszystko skończyło się na samym planowaniu. Dopiero w 2014 roku Aston Martin zbudował bardzo limitowany model, sedana o nazwie Lagonda Taraf (widoczny na zdjęciu).

Czy marka Lagonda faktycznie dołączy do grona najbardziej luksusowych producentów? Tego dowiemy się nie wcześniej niż w 2020 r.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij