Astra GTC – z zupełnie innym zawieszeniem (wideo)

Opel Astra GTC Axel Wierdemann
Opel Astra GTC
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 82 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Liczba drzwi kompaktu Opla to różnica rzucająca się najbardziej w oczy, ale nie najważniejsza. Wraz z tą zmianą zmienia się tylna cześć auta, które według projektantów nie będzie już hatchbackiem, ale coupe. Ważniejsze jest jednak to, co ukryte. Z racji tego, że pojazdem tym Opel chce zainteresować młodszych klientów, szukających frajdy z jazdy, inżynierowie marki popracowali mocno przy podwoziu. Jego główne komponenty - jak np. kolumny HiPerStruts na przedniej osi - zapożyczono z Insigni OPC z silnikiem o mocy 325 KM, zaś tylne - belka skrętna H z drążkiem Watta - zostało w dużym stopniu ulepszone.

Dzięki kolumnie HiPerStrut udało się zapobiec występowaniu zaburzeń momentu obrotowego, co jest cechą wielu samochodów z napędem na przednie koła i mocnymi jednostkami, umożliwiając kierowcy lepsze wykorzystanie osiągów GTC. Do tego zmalał również zakres zmiany nachylenia przednich kół GTC podczas zakrętów, w wyniku czego poprawiła się przyczepność do nawierzchni. Poprawie uległo również działanie kierownicy, co jest zasługą zmniejszonego tarcia w układzie kierowniczym.

W porównaniu do Astry 5-d, prześwit w GTC obniżono o 15 mm, zaś rozstaw osi zwiększono o 10 mm, z 2685 mm na 2695 mm. Rozstaw przednich i tylnych kół jest również szerszy i wynosi 1584 mm (+40 mm) z przodu i 1585 mm (+30 mm) z tyłu. Ulepszono również układ tylnej, belki skrętnej zawieszenia z drążkiem Watta poprzez zwiększenie sztywności poprzecznej i podniesienie środka przechyłu. Podczas jazdy na wprost budowa taka zapewnia znakomitą stabilność, zaś podczas skręcania minimalizuje przechyły poprzeczne w taki sam sposób jak nowoczesne zawieszenie typu multi-link. Inżynierowie Opla szacują, że układ z drążkiem pochłania około 80 procent wszystkich obciążeń poprzecznych działających na tylne zawieszenie. Ponadto drążek Watta umożliwia zastosowanie bardziej miękkich amortyzatorów, które nie muszą już rekompensować kosmetycznych zmian z tyłu samochodu, zapewniając w ten sposób bardziej odpowiednie właściwości jezdne tylnej osi.

Zmienił się również układ kierowniczy dziarskiego Opla. Jest on oparty na przekładni zębatkowej ze wspomaganiem czułym na prędkość. W celu zapewnienia kierowcy lepszej reakcji układu kierowniczego, elektryczny silnik układu zamontowany jest bezpośrednio na zębniku, zamiast w podstawie kolumny kierownicy.

Mieliśmy okazję przetestować przedprodukcyjne egzemplarze Astry GTC na obiekcie testowym w Millbrook w Wielkiej Brytanii. Choć podwoziu wersji pięciodrzwiowej niewiele można zarzucić, jazda wersją GTC to zupełnie inna bajka. Nie możemy się doczekać porównania z największymi konkurentami - Scirroco, czy Megane. Pokonanie trzydrzwiowej Astry może im sprawić nie lada kłopot.

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz także:
REKLAMA