REKLAMA

Audi A6 e-tron concept – Zapowiedź nowej platformy

Koncepcyjne A6 e-tron to zapowiedz innowacyjnej rodziny samochodów elektrycznych Audi, których produkcja ruszy w 2022 roku

Audi A6 e-tron concept materiały prasowe
Audi A6 e-tron concept

Podczas Auto Show Shanghai 2021 Audi zaprezentuje koncepcyjne, czterodrzwiowe Audi A6 e-tron. To zapowiedź rodziny elektrycznych aut osadzonych jest na nowej platformie PPE (ang. Premium Platform Electric). Seryjna produkcja tych samochodów – najpierw segmentu C, a później również segmentu B – rozpocznie się pod koniec roku 2022. Będą to zarówno SUV-y z dużym prześwitem, jak i modele o dynamicznym designie, takie jak Audi A6 e-tron.

Audi A6 e-tron conceptmateriały prasowe
Audi A6 e-tron concept

Audi A6 e-tron concept – Płaskie baterie

Kluczowym elementem nowej platformy PPE jest moduł baterii umieszczony między osiami, w koncepcyjnym modelu A6 e-tron magazynujący 100 kWh. Wykorzystanie całej podłogi pojazdu umożliwia zamontowanie płaskiego zestawu baterii. Wielkość baterii i rozstaw osi pojazdów osadzonych na PPE można skalować, a tym samym wykorzystywać jej zalety w różnych typach aut. Duży rozstaw osi, niewielkie zwisy i brak tunelu środkowego pozwolą zaprojektować niezwykle przestronne wnętrza. Nie oznacza to jednak, że elektryczne samochody marki Audi pozbawione zostaną napędu quattro. W przypadku tych ekonomiczniejszych modeli napęd będzie przekazywany tylko na koła tylne, a mocniejsze odmiany będą miały dwa silniki, każdy odpowiedzialny za jedną oś. W koncepcyjnym Audi A6 e-tron zapewniają łączną moc 475 KM i moment obrotowy 800 Nm.
Audi A6 e-tron będzie mogło w przyszłości pochwalić się zasięgiem ponad 700 km (wg norm WLTP), a najmocniejsze pojazdy z tej rodziny będą przyspieszały od 0 do 100 km/godz. w niecałe 4 sekundy.

Audi A6 e-tron conceptmateriały prasowe
Audi A6 e-tron concept

Audi A6 e-tron concept – Szybkie ładowanie

Nowe akumulatory umożliwiają uzyskanie czasu ładowania zbliżonego do czasu tankowania paliwa
samochodu spalinowego. Wystarczy 10 minut, by naładować akumulator w stopniu wystarczającym na przebycie ponad 300 km. Akumulator koncepcyjnego Audi A6 e-tron o pojemności 100 kWh można naładować od 5 do 80 procent w niecałe 25 minut, oczywiście pod warunkiem dostępu do odpowiednio mocnej ładowarki.
Z ciekawostek, A6 e-tron będzie pokrywany innowacyjnym lakierem, który odbija istotną cześć promieniowania słonecznego, co jak podkreśla producent, zdecydowanie ogranicza nagrzewanie się wnętrza. W rezultacie klimatyzacja nie będzie tak często wykorzystywana, a jak wiadomo poza układem napędowym jest to jeden z głównych podzespołów wpływających na zużycie energii.

 

REKLAMA

Audi A6 e-tron conceptmateriały prasowe
Audi A6 e-tron concept

Audi A6 e-tron concept – Gra światłem

Audi dzięki projektorowemu oświetleniu potrafi komunikować się z otoczeniem. Dzięki informacjom wyświetlanym na nawierzchni A6 e-tron np. ostrzeże rowerzystów o otwierających się drzwiach auta. Cztery projektory LED w niewidoczny sposób wbudowane w narożniki pojazdu emitują sygnał kierunkowskazu. Wygląd tych projekcji można zmienić, dostosowując je do lokalnych przepisów.
Audi wpadło też na pomysł jak zapewnić rozrywkę pasażerom w czasie ładowania akumulatorów. Auto może na tej ścianie przed samochodem wyświetlić obraz specjalnie zaprojektowanej przez Audi gry. Zamiast na małym ekranie w kabinie pasażerowie będą widzieli wirtualne obrazy gry w formacie XXL. Czy taka gra jest w stanie złagodzić poczucie straty czasu podczas ładowania akumulatorów?
Na tym nie koniec zabawy ze światłem. Tylne światła w technologii OLED tworzą nieprzerwany pas świetlny i działają jak wyświetlacz. Można ich użyć również do tworzenia niemal nieograniczonej liczby wariacji dostosowanych do gustu klienta.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Audi zamierza produkować nowe modele oparte na platformie PPE zarówno w europejskich fabrykach, jak i w Chinach, które są największym dla Audi rynkiem zbytu. Specjalnie w tym celu, w Changchun powstaje nowy zakład produkcyjny.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA