Audi A8 L extended - wersja mocno rozszerzona

Gdybyśmy mogli, to zapytalibyśmy właściciela wydłużonego Audi A8 L, czy prościej, i być może taniej, nie byłoby pójść do Mercedes i kupić Klasę S Pullman.

Audi
Audi A8 L extended
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 429 800 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Prawie rok zajęło zaprojektowanie i zbudowanie Audi A8 L XXL. Wyzwaniem dla twórców było utrzymanie standardów bezpieczeństwa oraz sztywności tak długiego nadwozia. Samochód mierzy 6,36 m długości i został zbudowany wykorzystując aluminiową karoserię, którą osadzono na szkielecie Audi Space Frame.

Inżynierowie wydłużyli progi boczne i tunel środkowy, korzystając z aluminiowych, wytłaczanych profili. Zaś w dach wmontowano dodatkowe profile rurowe i usztywnienia poprzeczne. Przedział pasażerski został oddzielony od bagażnika podwójną ścianką. Wszystkie zabiegi dały taką samą sztywność skrętną konstrukcji, jak w zwykłym Audi A8 L.

W lampy przednie i tylne wmontowano dodatkowe światła obrysowe, które są wymagane według przepisu dla pojazdów o takiej długości, jak A8 L XXL. W kabinie zamontowano w kierunku jazdy 6 foteli. Zostały one obite skórą Volcona w kolorze beżowym. Pierwszy i drugi rząd siedzeń jest wyposażony w elektryczną regulację. W trzecim rzędzie siedzeń zamontowano powtórzenie konsoli środkowej, wyświetlacz Rear Seat Entertainment oraz lodówkę.

Pod maskę trafił motor 3,0 TFSI, który generuje moc 310 KM i 440 Nm. Pozwala to na osiągnięcie 100 km/h w czasie 7,1 sekundy, co i tak nie jest dużym wynikiem zważywszy na masę auta równą 2418 kg. Prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Auto posiada 8-biegową skrzynię automatyczną tiptronic oraz napęd quattro. Co ciekawe układ hamulcowy przeszczepiono z modelu S8.

Niestety Audi nie podaje ceny, jaką europejski klient musiał zapłacić za Audi A8 XXL, a ta zapewne jest wysoka. Pozostaje pytanie czy nie okazała się wyższa, niż koszt zakupu Mercedesa-Maybacha S600 Pullman? 

Zobacz także:
REKLAMA