Audi A8 - co wiemy o nowym modelu?

Model nowej generacji Audi A8 zadebiutuje już za miesiąc. Jedna z wersji będzie miała hybrydowy napęd.

Audi A8
Konstrukcja Audi A8
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 429 800 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Najnowsze wcielenie flagowego modelu niemieckiej marki otrzyma modułową platformę MLB, z której korzysta m.in. duży SUV Q7. Struktura nadwozia będzie się składać z 4 rodzajów materiałów, w tym wysokowytrzymałej stali, magnezu, włókna węglowego oraz aluminium. Tego ostatniego będzie najwięcej, bo aż 58 %. Dzięki temu aż o 24 % zwiększy się sztywność karoserii  w porównaniu do poprzednika. 

Design karoserii nawiązywać ma do konceptu Prologue.  Spadnie też masa własna. Auto ma mieć dynamiczniej stylizowane nadwozie oraz jeszcze większą osłonę chłodnicy o zmienionym kształcie. Samochód zostanie wyposażony w najnowszą generację systemu multimedialnego MMI, który będzie się uczył nawyków kierowcy i zapamięta jego ulubione miejsca. Poza tym będzie na bieżąco aktualizował dane m.in.. o warunkach na drodze, poprzez stałą łączność online. Nowe Audi A8 otrzyma również funkcję jazdy częściowo autonomicznej. Auto będzie mogło poruszać się samodzielnie do prędkości 130 km/h. 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Audi A8
Konstrukcja Audi A8

Pokładowa sieć elektroniki po raz pierwszy w seryjnym aucie tej marki oparta będzie na instalacji 48 V. Pod podłogą bagażnika umieszczono baterie o pojemności 10 Ah. Umożliwiają one w zakresie prędkości od 55 do 160 km/h jechać przez 40 sekund z wyłączonym silnikiem i tym samym nie emitować przez ten czas żadnych spalin.

Gamę silników stworzą benzynowe i wysokoprężne jednostki o 6-, 8- oraz 12 cylindrach. Wśród motorów benzynowych znajdzie się m.in. 4-litrowe V8 biturbo z Porsche Panamery, rozwijające 550 KM oraz podwójnie doładowany 6-litrowe W12 z Bentleya Bentaygi o mocy 608 KM. Nie zabraknie też znanej z Audi S5 3-litrowej V6-stki, osiągającej 354 KM.

W późniejszym czasie do oferty powinna dołączyć również 450-konna jednostka V6 biturbo o pojemności 2,9 litra. W przypadku diesli do wyboru będą dwa silniki. Pierwszy z nich to 3-litrowy V6 TDI o mocy 286 KM, a drugi to montowany w SQ7 silnik V8 o pojemności 4 litrów i mocy 435 KM.

REKLAMA

Audi A8
Konstrukcja Audi A8

Nowe Audi A8 zostanie oficjalnie zaprezentowane 11 lipca w Barcelonie. Wtedy też dowiemy się więcej na jego temat.

Zobacz także:

REKLAMA

REKLAMA