REKLAMA

Audi Q4 Sportback e-tron – elektryczny SUV coupe

Audi Q4 Sportback e-tron to wersja coupe pokazanego rok temu w Genewie modelu Q4 e-tron. Oba auta łączy elektryczny napęd i większość podzespołów. Różni – tylna część nadwozia.

Audi Q4 Sportback e-tron Materiały prasowe
Audi Q4 Sportback e-tron

Audi poszerza rodzinę elektrycznych modeli o kolejne, a jakże, SUV-y. Do obecnych już na rynku modeli e-tron i e-tron Sportback dołączą w 2021 roku dwa mniejsze modele – Q4 e-tron pokazany w 2019 roku w Genewie oraz debiutujący właśnie online Q4 Sportback e-tron.

Audi Q4 Sportback e-tronMateriały prasowe
Audi Q4 Sportback e-tron

W obecnej fazie oba modele są wersjami koncepcyjnymi, czy też właściwie przedprodukcyjnymi, bo w tej ostatecznej formie aż tak wiele się nie zmieni. Zobaczmy Audi Q4 Sportback e-tron z nieco bliższej perspektywy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Audi Q4 Sportback e-tron – silnik i napęd

Podobnie jak w Q4 e-tron, tak i tu pracują dwa silniki elektryczne, które generują moc systemową 225 kW, czyli 306 KM, z czego tylny silnik elektryczny ma moc 150 kW (204 KM) i moment obrotowy 310 Nm, a silnik przedni przekazuje na przednie koła moc do 75 kW (102 KM) i moment obrotowy 150 Nm.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Moc przekazywana jest za pośrednictwem napędu na cztery koła quattro. Dzięki niemu obie wersje modelu Q4 rozpędzają się od 0 do 100 km/h w niespełna 6,3 sekundy. Maksymalną prędkość ograniczono natomiast elektronicznie do 180 km/h.

Ciekawostką jest zapowiadany spory – jak na rozmiary i masę pojazdu – zasięg. Akumulator gromadzący energię ma pojemność 82 kWh, co według normy WLTP pozwoli uzyskać zasięg ponad 450 km. Ale może być lepiej, bo wersje z napędem na tylną oś przejadą nawet 500 km, zanim wyczerpią cały zapas energii.

REKLAMA

Audi Q4 Sportback e-tron – nadwozie i wnętrze

Zacznijmy tu od wymiarów – te dla obu wersji Q4 e-tron są niemal identyczne. Sportback jest o jeden centymetr dłuższy i ma 4,60 m długości, a także o jeden centymetr niższy – jego wysokość to 1,60 m. Z kolei szerokość 1,90 m i rozstaw osi 2,77 m, są dla obu modeli takie same.

Technicznie, rodzina modeli Q4 e-tron osadzona jest na modułowej płycie dla pojazdów z napędem elektrycznym (MEB), którą koncern Volkswagen w przyszłości stosował będzie w wielu samochodach elektrycznych klasy kompaktowej i średniej.

Jeśli chodzi o stylistykę, to przód jest niemal identyczny jak w Q4 e-tron, gdzie króluje potężny grill i zderzak kształtem przypominający ten z Audi RS6. Pod linią maski mamy natomiast wąskie, agresywnie ustawione reflektory LED.

Audi Q4 Sportback e-tronMateriały prasowe
Audi Q4 Sportback e-tron

Większe różnice dotyczą – rzecz jasna – tyłu. W modelu Sportback linia dachu mocno opada ku tyłowi, nadając sylwetce styl coupe. Ale to już znamy nie tylko z innych modeli Sportback, ale i z wielu konkurencyjnych modeli – Mercedesa czy BMW.

Sam tył jest tu jednak znacznie ciekawszy niż u rywali i jeśli w tej wersji – jedynie subtelnie przerobionej – wejdzie do produkcji, to możemy mieć do czynienia z jednym z ciekawiej stylizowanych modeli Audi.

Warto zwrócić uwagę na zgrabnie wkomponowany w klapę bagażnika, sporych rozmiarów spoiler, który przedziela tylną szybę w jej dolnej części. Prezentuje się to dobrze zarówno kiedy patrzymy od tyłu, jak i z profilu, bo też świetnie współgra z poziomym przebiegiem tylnych świateł. Jedynie zderzak nie do końca do nas przemawia, bo za dużo się tam dzieje, pod względem designu i psuje to wrażenie smukłej sylwetki Q4 e-tron Sportbacka.

Audi Q4 Sportback e-tronMateriały prasowe
Audi Q4 Sportback e-tron

Na sam koniec wnętrze, które zapewne zmieni się najbardziej w stosunku do prezentowanego konceptu. Tu jest ono mocno futurystyczne, z kierownicą zbliżoną kształtem do sześciokąta i mnóstwem ekranów – włącznie z monitorem umieszczonym na dachu, przy lusterku. Pokazuje on stan czystości powietrza. Po co to komu? No właśnie. Zapewne w modelu produkcyjnym, który zobaczymy za około rok, ten element zniknie, a kabina co nieco się zmieni.

Audi Q4 Sportback e-tronMateriały prasowe
Audi Q4 Sportback e-tron

Czekamy zatem na te gorące premiery – Audi Q4 e-tron i Q4 Sportback e-tron – a póki co zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA