REKLAMA

Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019)

Audi odsłania kolejne karty. Na salonie samochodowym w Genewie debiutuje elektryczny Q4 e-tron Concept.

Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019)

Audi przygotowało na salon samochodowy w Genewie nie lada prezentację. Jest to nowy elektryczny SUV, póki co w wersji koncepcyjnej. Nazywa się Audi Q4 e-tron. Jak mówi producent, pojazd da przedsmak tego, co czeka nas na przełomie 2020 i 2021 roku. Wtedy to model wejdzie do produkcji, w niewiele zmienionej formie.

Rodzina SUV-ów Audi rozrasta się z roku na rok. Marka idzie z duchem czasów i ma już w ofercie SUV-y w każdym segmencie – od Audi Q2 aż po Audi Q8. Po drodze brakuje tylko Q1 oraz Q4. I to jest właśnie moment, w którym luka zostanie zapełniona pojawieniem się SUV-a o oznaczeniu Q4 właśnie.

Audi Q4 e-tron – wymiary

Długość 4,59 m, szerokość 1,90 m, wysokość 1,61 m. Z takimi wymiarami Audi Q4 e-tron concept plasuje się w czołówce segmentu kompaktów i kwalifikują go one do miana wszechstronnego pojazdu elektrycznego, nadającego się również do codziennego, miejskiego użytku.

Jeśli zaś chodzi o wnętrze auta, jest wprost przeciwnie – rozstaw osi 2,77 m stawia Audi Q4 e-tron concept przynajmniej o jedną klasę wyżej. Z racji tego, że w samochodzie tym nie ma tunelu środkowego, Q4 e-tron concept oferuje zarówno z przodu, jak i z tyłu bardzo dużo miejsca na nogi.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

REKLAMA

Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019)

Audi Q4 e-tron – stylistyka

Audi Q4 e-tron będzie miało nadwozie w stylu coupe, podobnie jak inne parzyste modele z serii Q. Z kolei rozmiarami zmieści się w niszy pomiędzy Audi Q3 i Audi Q5.

Model Q4 e-tron prezentuje się bardzo nowocześnie, żeby nie powiedzieć futurystycznie. Mamy oczywiście na uwadze fakt, że to na razie model koncepcyjny, a te z reguły mają mniej zachowawczy design. Przedstawiciele marki zdradzają jednak, że model produkcyjny nie będzie się mocno różnić od konceptu.

Patrząc na przód auta widzimy bardzo wąskie reflektory z ciekawie rozmieszczonymi panelami LED. Jeśli taki styl zostanie utrzymany w modelu produkcyjnym, będzie to oznaczało małą rewolucję stylistyczną.

REKLAMA

Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019)

Klosze lamp przednich schodzą się ku środkowi, gdzie króluje potężnych rozmiarów grill, po bokach którego styliści zaprojektowali gigantyczne wloty powietrza. Całość daje efekt optycznego powiększenia samochodu, który wydaje się być większy, niż będzie w rzeczywistości.

Z półprofilu Audi Q4 e-tron robi wrażenie dużymi kołami, sporym prześwitem i wysoko poprowadzoną linią okien. Sylwetka w stylu coupe ma nisko opadający dach, który przechodzi w duży spoiler nad tylną szybą. Uwagę zwraca też bardzo krótki tylny zwis.

W kabinie koncepcyjnego Audi Q4 e-tron króluje futurystyczny design, z dwoma dużymi ekranami i prostymi liniami. Dość osobliwie wyglądają kratki nawiewu, których stylistyka dominuje na desce rozdzielczej.

REKLAMA

Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019)

Audi Q4 e-tron - napęd

Dwa elektryczne silniki montowane w Audi Q4 e-tron concept dają 225 kW (301 KM) mocy systemowej. Przedni motor ma 100 KM i 150 Nm, a montowany przy tylnej osi ma 201 KM i 310 Nm.

Siła napędowa tego koncepcyjnego samochodu przekazywana jest na drogę za pośrednictwem napędu na cztery koła quattro – to typowe dla Audi. Doskonała przyczepność pozwala mu przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,3 sekundy. Prędkość maksymalna ograniczona jest elektronicznie do 180 km/h.

Duży akumulator o pojemności 82 kWh zajmuje praktycznie całą przestrzeń podwozia. Zasięg auta – ponad 450 kilometrów wg. standardów cyklu WLTP – to czołówka całej klasy.

REKLAMA

Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Audi Q4 e-tron Concept (Genewa 2019)

Audi Q4 e-tron – w 2020 roku w sprzedaży

Audi Q4 e-tron concept daje pogląd na to, jak wyglądać będzie piąty, seryjnie produkowany elektryczny samochód spod znaku czterech pierścieni. Model ten znajdzie się na rynku pod koniec roku 2020.

Rozpoczęła się już natomiast regularna sprzedaż Audi e-tron, a pierwsze samochody trafią do klientów jeszcze przed końcem marca. W kolejnych miesiącach tego roku zaprezentowane będzie jeszcze Audi e-tron Sportback, a na chińskich drogach pojawi się Audi Q2L e-tron, zaprojektowane specjalnie na tamtejszy rynek i tam produkowane.

Prezentacja wersji produkcyjnej stworzonego przez Audi Sport GmbH czterodrzwiowego coupé Audi e-tron GT, planowana jest na drugą połowę roku 2020. W tym samym czasie zadebiutuje również w produkcji kompaktowe Audi Q4 e-tron.

W ten sposób, zaledwie dwa lata po premierze swego pierwszego auta elektrycznego, Audi będzie oferować samochody z takim napędem we wszystkich segmentach rynkowych: od segmentu A, do pojazdów luksusowych.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA