Audi Q5 - lżejsze, bardziej nowoczesne, lepiej wyposażone

Nie ma co ukrywać - Audi Q5 to jeden z najbardziej wyczekiwanych samochodów 2016 roku. Drugą generację auta pokazano właśnie na salonie w Paryżu. Auto korzysta ze znanych rozwiązań grupy VW, a zmian w jego designie nie można nazwać rewolucyjnymi.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 198 800 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Jak zmienił się design modelu widać gołym okiem. Samochód, wzorem większego modelu Q7, przeszedł ewolucję i większość obłych krawędzi zastąpiono bardziej kanciastymi, ostrymi kształtami. Z przodu dominują reflektory z mocno zaznaczonymi paskami diod LED, wielka osłona chłodnicy oraz dwa radary systemów bezpieczeństwa, umieszczone po dwóch stronach zderzaka. Z profilu łatwo zauważyć bardziej ostrą linię nadwozia oraz mocno zarysowane nadkola. Tył samochodu na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak w poprzedniku, ale w detalach różni je wszystko. Całkiem nowe są lampy, inny jest wzór zderzaka i kształt klapy bagażnika.

Więcej zmian czeka na kierowcę oczywiście wewnątrz samochodu. W zasadzie całe wnętrze samochodu zaprojektowano na nowo. Przypomina ono kształtem mieszankę tych z Audi A4 i Q7. Nowa jest kierownica, wirtualny kokpit z 12,3-calowym ekranem oraz tablet systemu multimedialnego (może mieć 7 lub 8,3 cala) - tym samym Audi poszło w kierunku, który kilka lat temu wyznaczył Mercedes. Wewnątrz kierowca otrzyma także wyświetlacz head-up nowej generacji. Już po zdjęciach widać, że wnętrze Audi Q5 zostało bardzo przemyślane. Nie ma tutaj natłoku przycisków, jest za to selektor systemu multimedialnego oraz gładzik, na którym możemy wpisywać litery np. do nawigacji.

Nowe Audi Q5 zbudowano w oparciu o platformę podłogową MLB, na której zbudowano zarówno model A4 jak i Q7. Wiele podzespołów także jest spokrewnionych z tymi z modelu A4. Nowy model jest od podstaw zaprojektowany tak, aby był lżejszy od poprzednika. Dlatego nie dziwi fakt, że nowe Q5 zaoszczędziło nawet 90 kg masy. Model ten ma być także jednym z najbardziej dopracowanych aerodynamicznie w swojej klasie - Audi obiecuje, że wewnątrz jest znacznie ciszej niż w poprzedniku.

 Całkiem nowe wnętrze  Ewolucja designu z tyłu
 
Audi Q5 
  
Audi Q5

Początkowo nowe Audi Q5 będzie występowało w pięciu wersjach silnikowych (większość współdzieli z mniejszym A4) - silnik 2.0 TDI będzie występował w trzech wariantach mocy (150 KM, 160 KM, 190 KM), 3-litrowe TDI będzie miało moc 290 KM, a benzynowe 2.0 150 KM. W przyszłości pojawi się pewnie model SQ5 (z mocniejszym 3.0 TDI) oraz hybryda wykorzystująca silnik benzynowy 2.0 i silnik elektryczny. Niektóre źródła podają, że Audi może stworzyć także mocarny model RS Q5 o mocy blisko 500 KM.

Audi Q5 dostępne będzie w 14 kolorach nadwozia i w pięciu pakietach stylistycznych (sport, design, S line, design selection i zewnętrzny pakiet). Natomiast we wnętrzu kierowca może zmieniać kolor tzw. oświetlenia ambientowego - do wyboru będzie miał 20 barw. Nowe Q5 będzie można kupić z wieloma wzorami obręczy kół, zaczynając od podstawowych aluminiowych 17-stek, na 21-calowych kołach kończąc.

Z pewnością Audi otrzyma w najbliższym czasie także komplet systemów bezpieczeństwa znanych m.in z nowych modeli A4 i Q7. Bagażnik SUV-a pomieści 610 litrów bagażu, lub nawet 1550 przy złożeniu tylnej kanapy.

Najnowsze Audi Q5 zadebiutowało właśnie na salonie samochodowym w Paryżu (premiery od A do Z).

Zobacz także:
REKLAMA