Audi Q5 - tak może wyglądać nowy model

Model Q5 na rynku jest obecny od 2008 roku, więc 2016 rok to najlepszy moment na debiut kolejnej generacji. Z zewnątrz samochód upodobni się do większego Q7. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Schulte Design
Audi Q5 Schulte Design

Techniczne Audi Q5 będzie bazować na platformie MLB Evo, na której zbudowano nowe A4 oraz Q7. W porównaniu do poprzednika Q5 zostanie dzięki temu odchudzone o 100 kg. W zależności od wersji silnikowej masa auta będzie wynosić od 1795 do 1995 kg. Audi Q5 będzie również dłuższe od odchodzącego modelu o ok. 120 mm.

Pierwsze wizualizacje zdradzają, że Q5 może dostać osłonę chłodnicy z szerokim obramowaniem wzorem Audi Q7. Do tego reflektory, które opcjonalnie będzie można zamówić w formie Matrix LED. Sylwetka auta będzie wyraźnie dynamiczniejsza, przez zastosowanie ozdobnych listew z boku auta, podobnych do tych z większego Q7.

Pod skorupę karoserii trafi hybrydowy układ napędowy typu plug-in, który Audi przedstawiło w 2014 roku na targach w Detoroit w koncepcyjnym Audi Allroad Shooting Brake concept. Układ został oparty na dwulitrowym silniku benzynowym TFSI o mocy 292 KM (320 Nm), wspomagany przez dwie elektryczne jednostki napędowe montowane nad osią przednią (40 kW) i tylną (85 kW). Nasi niemieccy koledzy z "auto motor und sport" sugerują, że w seryjnym Q5 moc silnika benzynowego wynosiłaby 252 KM.

Poza hybrydową wersją pod maskę Q5 trafią silnik cztero- i sześciocylindrowe. Nie powinno zabraknąć również wariantu SQ5 TDI, w którym moc wzrośnie z obecnych 313 KM do 330 KM. Szanse na pojawienie się wersji topowej RS Q5 oczywiście są, do takiego auta Audi przeszczepiłoby jednostkę napędową z RS 3 - pięciocylindrowy motor turobo. Moc mogłaby sięgnąć 400 KM.

REKLAMA