Audi Q8 Concept - zapowiedź stylowego SUV-a coupe

Ma 330 kW mocy i napęd hybrydowy plug-in. A do tego nafaszerowany jest elektroniką. Oto zapowiedź seryjnego modelu, który na drogi wyjedzie w 2018 r. 

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Q8 concept mierzy 5,02 m długości, czyli jest nie wiele mniejszy od produkcyjnego Audi Q7. Przy takiej długości auto ma rozstaw osi równy 3 m. Projektanci stworzyli pojazd z dynamiczną linią nadwozia, której tylną część nakreślono wzorem samochodów coupé. Audi deklaruje, że mimo takiej konstrukcji nadwozia we wnętrzu auto ma sporą ilość miejsc dla pasażerów.

REKLAMA

Z przodu studyjny model ma dużą osłonę chłodnicy z wyraźnie zaznaczonym pionowym żebrowaniem i bardzo szerokim obramowaniem. Zderzak ma wloty powietrza wzorem sportowych modeli RS. A całość zdobią wąskie reflektory. Te wykonano w technice laserowego oświetlenia Matrix. Z kolei kierunkowskazy zostały umieszczone tuż pod krawędzią pokrywy silnika. Tak jak i w obecnych modelach Audi, tak i tu zastosowano dynamiczną formę sygnalizacji kierunku (diody w kierunkowskazie rozbłyskują po kolei). 

REKLAMA

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Kabina została przystosowana dla 4 pasażerów. Kokpit zbudowano w oparciu o ekrany dotykowe. W takim aucie jak studyjne Q8 nie ma mowy o konwencjonalnych zegarach. Tu zastosowano ekran Audi Virtual Cocpit Future, który ma rozdzielczość 1920 x 720 pikseli. Kierowca może wybrać jeden z kilku trybów wyświetlanego na nim menu. A do tego informacje dla kierowcy są wyświetlane na szybie poprzez Audi head-up display. Specjalnie dla tego modelu koncepcyjnego producent z Ingolstadt opracował nową grafikę ekranów.

Wszystkie funkcje w samochodzie obsługiwane sa poprzez ekrany dotykowe. I tak dla przykładu klimatyzacją sterujemy poprzez wyświetlacz umieszczony pod kątem na konsoli środkowej. Z kolei w skrajnym punkcie deski rozdzielczej z lewej strony zamontowano ekran dotykowy, którym kierowca obsługuje światła. Na zdjęciu widać, że kierownica Q8 Concept jest szersza niż te montowane w obecnych modelach Audi. 

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

W studyjnym aucie okna są pozbawione ramek. Q8 Concept ma linię dachu poprowadzoną na wysokości 1,70 m. Sylwetkę samochodu wizualnie obniżają szare nakładki na progach i zderzakach. Niebieski kolor nadwozia nosi egzotyczną nazwę - Bombay. 

REKLAMA

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Układ napędowy Audi Q8 Concept składa się z spalinowej jednostki 3.0 TFSI, która dostarcza 245 kW mocy (333 KM) i maksymalny moment obrotowy 500 Nm oraz jednostki elektrycznej o mocy 100 kW (330 Nm). Do tego dołożono skrzynię tiptronic. Łączna moc hybrydowego układu napędowego to 330 kW. Maksymalny moment obrotowy wynosi 700 Nm

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Akumulator litowo-jonowy jest zamontowany z tyłu samochodu i składa się z 104 ogniw pryzmatycznych. Może on zmagazynować 17,9 kWh energii elektrycznej. W trybie elektrycznym Q8 Concept może pokonać do 60 km. Zaś łączny zasięg to nawet 1000 km. Ładowanie do pełna trwa ok. 2,5 godziny (ładowarką o mocy wyjściowej 7,2 kW). 

REKLAMA

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Koncepcyjny model ma potrzebować jedynie 2,3 litra paliwa na 100 km (wg testów NEDC), emitując przy tym tylko 53 g/km CO2. Auto od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,4 sekundy. Maksymalna prędkość wynosi 250 km/h. 

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Z tyłu w kabinie, tak jak i z przodu są zamontowane sportowe fotele. Są one obite skórą Feinnappa oraz Nubukiem w kolorze pastelowego srebra. Pomiędzy nimi znaleźć można panel dotykowy, którym pasażerowie sterują m.in. systemem audio i klimatyzacją. Za plecami przestrzeń bagażowa o pojemności 630 litrów. 

REKLAMA

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Niektóre z elementów wykonano z włókna węglowego. Wyglądają bardzo elegancko i stylowo. Adaptacyjne zawieszenie adaptive air suspension sport pozwala regulować prześwit w dwóch stopniach, które różnią się o 90 mm. Samochód ma obręcze w rozmiarze 23 cali z oponami 305/35. Ceramiczne hamulce mają średnicę aż 20 cali. 

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

W tylnej części auta widać mocno podkreślone lampy, które łączy świetlna listwa diod LED. Całość tworzy duże światło. Szerokie nadkola zakończono przetłoczeniem na pokrywie bagażnika.

Na górze umieszczono dodatkowy spojler. Dyfuzor wykonano z aluminium, ale w seryjnym aucie zostanie na pewno zastąpiony wykonanym z tworzywa. 

REKLAMA

REKLAMA

Audi Q8
Audi Q8 Concept

Produkcyjna wersja Q8 Concept zostanie wprowadzona na rynek w 2018 roku. Być może wersję produkcyjną poznamy na jesiennych targach IAA we Frankfurcie.  

REKLAMA