Audi RS 4 - w trakcie testów

Dla kierowców, którym sprint do 100 km/h w 4,7 sekundy w Audi S4 wydaje się ślamazarnym tempem Audi przygotowuje nowy model RS 4.

Audi RS 4 - w trakcie testów Audi RS 4 - w trakcie testów
Audi RS 4 - w trakcie testów
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 142 500 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Sportowe Audi S4 jest już w salonach. Jego trzylitrowy silnik TFSI dostarcza 354 KM i 500 Nm. To w zupełności wystarczy, aby nowe S4 mogło skutecznie konkurować z BMW 340i (326 KM) i Mercedesem-AMG C 43 (367 KM). Za mało jednak, by powalczyć z M3 (431 KM) i C 63 (476 KM). Do tej konkurencji potrzebne jest RS4.

Podpatrzyliśmy najmocniejszą odmianę rodziny A4 podczas testów torowych. Maskująca folia na karoserii ma za zadanie utrudnić dostrzeżenie szczegółów nadwozia. Jednak nawet w takim kamuflażu nie sposób nie zauważyć powiększonych wlotów powietrza, rozdmuchanych błotników, dużych obręczy kół i zmniejszonego w porównaniu ze „zwykłymi” A4 prześwitu. Rewolucyjna zmiana nastąpiła jednak pod maską. Wolnossący 4,2-litrowy silnik V8 przechodzi na emeryturę.

Zastąpi go 2,9-litrowy silnik V6 biturbo. Taki sam jaki napędza aktualną wersję Porsche Panamera. Oprócz RS4 znajdziemy go także w nowym RS5. Osiąga moc 456 koni i 600 Nm momentu obrotowego. Pozwala on na rozpędzenie nowego RS4  do 100 km/h w czasie krótszym niż 4 sekundy. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Ale uwaga, jest dobra wiadomość - opcjonalnie będzie można zamówić RS4, które po odblokowaniu będzie osiągało prędkość 280 km/h.

Jeszcze jedna nowość. Nowe RS4 będzie produkowane nie tylko jako Avant, ale także jako sedan. Takie jest prawo rynku – sedany cieszą się bowiem sporą popularnością wśród klientów w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. A tych rynków Audi nie może lekceważyć. Kto chciałby delektować się RS w jeszcze innych wersjach nadwoziowych, musi poczekać na RS5. Ten model będzie dostępny także jako Sportback i Cabrio.

Premiery nowego RS4 spodziewamy się podczas jesiennego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem. Do salonów auto trafi pod koniec tego roku.

REKLAMA
Zobacz także:
REKLAMA