REKLAMA

Audi RS Q8 ABT. Supermocny SUV

Audi RS Q8 w fabrycznej wersji jest piekielnie mocną i rasową maszyną. Inżynierowie z ABT podnoszą jednak te określenia na jeszcze wyższy poziom.

Audi RS Q8 ABT Materiały prasowe
Audi RS Q8 ABT
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 347 500 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Audi RS Q8 to maszyna będąca na samym szczycie oferty mocnych SUV-ów Audi. Do jej napędu użyto bowiem silnika sprawdzonego też w modelach Audi RS6 Avant czy RS7 Sportback. Mowa o potężnej jednostce V8 mild hybrid o pojemności 4 litrów.

REKLAMA

Moc silnika sięga 600 KM, a moment obrotowy to aż 800 Nm. Siły te przenoszone są na cztery koła za pośrednictwem 8-stopniowej automatycznej przekładni. Jak powyższe wartości przekładają się na osiągi? Bardziej niż imponująco, zwłaszcza jak na dużego SUV-a.

Na przyspieszenie od 0 do 100 km/h Audi RS Q8 potrzebuje zaledwie 3,8 sekundy, a 200 km/h pojawia się na liczniku po zaledwie 13,7 sekundach od startu. Maksymalna prędkość? Ograniczona elektronicznie do 305 km/h. Tyle samo, co w przypadku Lamborghini Urusa, od którego Audi RS Q8 jest subtelnie wolniejszy, jeśli chodzi o czasy przyspieszeń.

Audi RS Q8 ABT

Powszechnie wiadomo jednak, że świat pełen jest osób pragnących czegoś więcej. Dla nich specjalną wersję Audi RS Q8 przygotowali specjaliści z ABT, nadwornego tunera marki z Ingolstadt. A że bazowy silnik jest ten sam, co w Audi RS6 Avant i RS7 Sportback, również i te modele skorzystały z oferty podniesienia mocy.

I tak, w wyniku profesjonalnych przeróbek, silnik V8 o pojemności 4 litrów z Audi RS Q8 został wzmocniony o całe 100 KM – z 600 do 700 KM. Z kolei maksymalny moment obrotowy wzrósł z 800 do 880 Nm.

Zobacz także: 680 KM w elektrycznym modelu Volkswagena

REKLAMA

REKLAMA

Audi RS Q8 ABT Materiały prasowe
Audi RS Q8 ABT

Warto w tym miejscu dodać, że obie te wartości wynoszą SUV-a Audi na poziom wyższy niż bazujący na wielu tych samych podzespołach Lamborghini Urus. SUV Audi jest bowiem o 50 KM i 30 Nm mocniejszy od swojego kuzyna z włoskiem rodowodem.

ABT nie podaje niestety czasów przyspieszeń, ale bazując na danych technicznych Urusa i RS Q8 – ten pierwszy na sprint do „setki” potrzebuje 3,6 sekundy, a drugi 3,8 sekundy – SUV Audi z pewnością co najmniej wyrówna osiągi Urusa, o ile ich lekko nie przeskoczy.

Audi RS6-R w przygotowaniu

Na koniec ciekawostka, która zaostrza nam apetyty. ABT pracuje bowiem nad modelem Audi RS6-R, który ma być kombi dysponującym mocą znacznie przekraczającą 700 KM. Nie będzie to jednakże najmocniejsze Audi, jakie przygotowali spece z ABT.

Przypomnijmy w tym miejscu model Audi RS6-E hybrid, który dysponuje mocą 1018 KM i momentem obrotowym 1291 Nm, pochodzącymi z silnika spalinowego i jednostki elektrycznej. Mimo sporej masy sprint do „setki” zajmuje mu tylko 3,3 sekundy.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA