Audi RS3 – 401 KM i 3,8 s do setki

Audi Sport opublikowało pierwsze informacje dotyczące nowej generacji modelu RS3, która otrzyma potężny napęd i nowe możliwości.

Audi RS3 2021 fot. materiały prasowe
Audi RS3 2021
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Audi RS3 pojawi się już za niecały miesiąc, ale producent postanowił podzielić się z nami dobrą nowiną, jaką jest specyfikacja techniczna i wstępne dane dotyczące osiągów nowego RS3. Pokazane zostały nawet zdjęcia, choć auta są jeszcze pokryte lekkim kamuflażem.

REKLAMA

Wiemy, że do napędu nowego Audi RS3 posłuży znany, rasowo brzmiący i turbodoładowany silnik pięciocylindrowy o pojemności 2,5 litra. Przy mocy równej 400 KM jednostka ta generować będzie moment obrotowy sięgający 500 Nm. Przyrost momentu, względem poprzednika, skutkuje poprawą sprintu do setki aż o 0,3 sekundy. Nowe RS3 na rozpędzenie od 0 do 100 km/h potrzebować będzie raptem 3,8 sekundy. To o 0,1 sekundy lepiej, niż w przypadku Mercedesa-AMG A45 S. Różnica niemalże niewyczuwalna, ale istotna w kwestii marketingu. Dodajmy jeszcze, że maksymalna prędkość RS3 to 290 km/h.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Najważniejszą cechą nowego Audi RS3 ma być jednak przeniesienie napędu, z wykorzystaniem systemu nazwanego RS Torque Splitter. Pracuje on przy tylnej osi, pozwalając żonglować momentem obrotowym między lewym i prawym kołem. W miejsce dotychczas stosowanego tylnego dyferencjału ze sprzęgłem wielopłytkowym, RS Torque Splitter wykorzystuje parę sprzęgieł wielopłytkowych, po jednym dla każdej półosi. Ma to zminimalizować podsterowność i zwiększyć zwinność w zakrętach. Audi podkreśla przy tym, że ów „rozdzielacz momentu” pozwoli wykonywać kontrolowane poślizgi, czyli krótko mówiąc, popisywać się efektownymi driftami.

Wracając na moment do samego silnika, inżynierom udało się uzyskać korzystniejszy przebieg krzywej mocy, dzięki czemu 400 KM uzyskiwanych jest między 5600 a 7000 obr./min, czyli nieco wcześniej i nieco dłużej, niż w poprzedniku. Napęd przekazywany jest na koła za pośrednictwem 7-biegowej, dwusprzęgłowej skrzyni automatycznej, oferujących szybszą zmianę biegów, a także funkcję launch control.

Nowe Audi RS3 zostanie oficjalnie zaprezentowane 19 lipca.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA