Audi SQ7 TDI - drogi, wielki i szybki

Audi SQ7 zadebiutował w trakcie trwających targów w Genewie, ale nie był tam zaprezentowany. Dziwny zabieg, ale być może Audi potrzebowało czasu, żeby przygotować dobrze nowy model. Zobacz najmocniejszego SUV-a z dieslem na rynku.

Audi SQ7 wyróżnia się nieco agresywniejszym wyglądem. To dzięki chromowanym listwom w zderzaku oraz progach. Z tyłu mamy chromowaną dokładkę, pod której kryją się cztery końcówki układu wydechowego. Efektu dopełniają seryjne 20-calowe felgi z oponami 285/45 R20, a w opcji są dostępne nawet o średnicy 22 cali.

Sercem nowego Audi SQ7 jest na nowo opracowany 4-litrowy silnik TDI z innowacyjnym, elektronicznym kompresorem EPC. Dzięki temu wyeliminowano zjawisko turbodziury. Oprócz tego, pracują jeszcze dwie konwencjonalne turbosprężarki. Łączna moc tego nowoczesnego agregatu to 435 KM i aż 900 Nm momentu obrotowego. Jeszcze bardziej imponuje zakres działania potężnej siły, moment jest już dostępny od 1000 obr/min! Taka moc rozpędza mamuta do setki w czasie 4,8 s. Prędkość ograniczono do 250 km/h. W nowej jednostce V8 udało się uzyskać spalanie na poziomie silnika sześciocylindrowego. SQ7 średnio ma zużywać 7,4 l/100 km.

Inżynierowie musieli przekalibrować pracę 8-biegowej przekładni S-tronic, aby zmieniała biegi szybciej. Skrzynia przekazuje moc na cztery koła za pomocą samoblokującego się dyferencjału.

Opcjonalnie będzie dostępny pakiet driving dynamics package zawierający sportowy dyferencjał, elektromechaniczna aktywna stabilizacja wychylania się pojazdu w zakrętach, czy system czterech kół skrętnych.

Audi SQ7 w Niemczech kosztuje 89,900 euro. I to w podstawie, po dodaniu opcji może okazać się, że kwota sporo wzrośnie. Np. w przypadku benzynowej odmiany Q7 z silnikiem 3.0 TFSI okazało się, że ceny wszystkich dodatków przekraczają cenę auta podstawowego! SQ7 do salonów trafi wiosną.

REKLAMA