Audi Sport - czas na hiperauto

Mercedes szykuje hiperauto - fakt. Audi zazdrości producentowi ze Stuttgartu i rozważa zbudowanie konkurenta – plotka…

Audi R8 Star of Lucis
Audi R8 Star of Lucis

… ale w każdej plotce jest podobno ziarno prawdy. Stephan Winkelmann, który stoi na czele marki Audi Sport stwierdził w rozmowie z serwisem CarAdvice, że w gamie modelowej Audi jest miejsce dla hipersportowego modelu. Chodzi oczywiście o bezpośredniego konkurenta Project One od Mercedesa.

REKLAMA

"Widzę, że jest potencjał na tego typu samochody w Audi Sport, a biorąc pod uwagę historię naszej rywalizacji w wyścigach ze Srebrnymi Strzałami w WEC oraz GT3 widać tutaj wiele pomysłów" - dyplomatycznie skomentował Winkelmann. Co więcej dodał, że przy budowie topowego modelu Audi Sport mogłoby skorzystać z doświadczenia siostrzanej marki Lamborghini.

Obecnie w gamie modelowej Audi na szczycie stoi model R8 V10 Plus, który ma wolnossący silnik 5.2 V10, który generuje moc 610 KM. Od 0 do 100 km/h super auto przyspiesza w 3 sekundy, a maksymalna prędkość to 330 km/h.

Producent z Ingolstadt spokojnie może przekuć sukces w wyścigach długodystansowych w opracowanie i zbudowanie nowego modelu z najwyższej półki. Mercedes do swojego Project One zaadoptuje układ napędowy z bolidu F1. I tą samą drogą może pójść również Audi, które skorzystałoby z rozwiązań technicznych, pochodzących z prototypów LMP1 wygrywających wielokrotnie 24 h Le Mans.

Niestety jest jeszcze druga strona medalu. Koszty. A te związane z opracowaniem takiego hiperauta są ogromne. Zgody na to może nie wydać zarząd koncernu Volkswagena, do którego Audi należy. Powód? Echa „diesel gate” i związane z tym poniesione bardzo duże środki przygotowane na wypłaty odszkodowań oraz sankcje.

REKLAMA