REKLAMA

Audi e-tron bliskie seryjnej produkcji

Na salonie samochodowym w Genewie Audi pokazało prototyp pierwszego w pełni elektrycznego modelu, jakim jest Audi e-tron.

Audi e-tron Concept 2018 Materiały prasowe
Audi e-tron Concept 2018, fot. Audi
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 90 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Ten sportowy SUV łączy zalety, jakie daje ten rodzaj nadwozia, z dużym zasięgiem. Jeszcze przed rozpoczęciem seryjnej produkcji 250 samochodów testowych poddanych zostanie szeregowi prób w ekstremalnych warunkach, w różnych zakątkach świata.

Prototyp Audi e-tron kryje się pod specjalnym kamuflażem. Pod nim producent obiecuje przestronnego, pięciomiejscowego SUV-a, który ma mieć ponadprzeciętną ilość miejsca zarówno dla pasażerów, jak i dla bagażu.

REKLAMA

REKLAMA

Audi e-tron Concept 2018 Materiały prasowe
Audi e-tron Concept 2018, fot. Audi

Duży zasięg, który szacowany jest na 500 kilometrów na jednym ładowaniu, wystarczy do podróżowania na średnim dystansie. Wersję produkcyjną Audi e-tron można będzie doładowywać energią elektryczną na stacjach szybkiego ładowania, zapewniających moc ładowania 150 kW.

W informacji dla prasy czytamy, że takie ładowanie trwać ma niespełna 30 minut, po którym to czasie "SUV może być gotów do kolejnego etapu długiej podróży". Co to dokładnie oznacza - nie wiadomo.

REKLAMA

Audi e-tron Concept 2018
Audi e-tron Concept 2018

Do napędu prototypu służą trzy elektryczne silniki o mocy 430 KM, z możliwością chwilowego zwiększenia jej do 500 KM. Sprint do "setki" trwa zaledwie 4,6 sekundy, a zasięg to 500 kilometrów. Jak będzie w wersji produkcyjnej - dowiemy się zapewne już niedługo.

Audi e-tron w wersji rynkowej pojawi się w sprzedaży już pod koniec roku 2018. Samochód wytwarzany jest w fabryce Audi w Brukseli.

REKLAMA

REKLAMA

Audi e-tron Concept 2018
Audi e-tron Concept 2018

Zanim samochód pojawi się na europejskich drogach, przejdzie surowe testy na czterech kontynentach. W chłodach Skandynawii i w upale Afryki, na ogromnych wysokościach najwyższych gór Azji i na północnej pętli toru Nürburgring, w korkach chińskich miast i na amerykańskich autostradach.

Audi bada zachowania swych przedprodukcyjnych modeli we wszystkich strefach klimatycznych: w temperaturach sięgających od -20°C do +50°C. Jednocześnie, na całym świecie prowadzone są testy różnych technik ładowania akumulatorów. To ważne kryterium bezpieczeństwa, jeśli chodzi o modele napędzane w ten sposób. Różne standardy ładowania testowane są na poligonach badawczych, ale też w przestrzeni publicznej. Pozwala to przebadać i porównać różne opcje.

REKLAMA

Audi e-tron Concept 2018
Audi e-tron Concept 2018

W testach bierze udział prawie 250 prototypów Audi e-tron. Pokonają one łącznie ponad 5 milionów kilometrów, odległość odpowiadającą 125-krotnemu okrążeniu globu ziemskiego. Na drogach spędzą ponad 85 tysięcy godzin.

Przypomnijmy, że w roku 2020 w ofercie Audi będą już trzy w pełni elektryczne pojazdy. Do sportowego SUV-a dołączą jeszcze czterodrzwiowe Gran Turismo – wersja produkcyjna koncepcyjnego Audi e-tron Sportback – oraz auto z segmentu kompakt. Do roku 2025 marka wprowadzi do produkcji ponad 20 samochodów elektrycznych i hybryd typu plug-in we wszystkich segmentach.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA