Audi przejmuje McLarena i wejdzie do F1?

Audi kupiło McLaren Group, żeby wejść do Formuły 1 – taka wiadomość gruchnęła właśnie, elektryzując motoryzacyjny świat. Ile jest w tym prawdy?

| Data aktualizacji: 2021-11-15
Bolidy McLaren F1 Team w sezonie 2021 Formuły 1 fot. materiały prasowe/McLaren F1 Team
Bolidy McLaren F1 Team w sezonie 2021 Formuły 1
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Brytyjski magazyn Autocar, powołując się na własne źródła, podał dziś rano, że Audi zakupiło udziały w McLarenie, przejmując pełną kontrolę nad McLaren Group i tym samym zapewniając sobie wejście do rywalizacji w mistrzostwach Formuły 1. A przypomnijmy, że przedstawiciele dwóch marek należących do Grupy Volkswagen, a były to Audi i Porsche, brali już wcześniej udział w rozmowach na temat napędu, jaki ma być stosowany w Formule 1 od roku 2026, wyrażając chęć dołączenia do rywalizacji.

REKLAMA

Po kilkunastu godzinach pojawiła się pierwsza oficjalna informacja i podał ją McLaren, oficjalnie zaprzeczając doniesieniom, jakoby Audi miało kupić brytyjską markę. Nie oznacza to jednak, że wszystko, co pisaliśmy za brytyjskimi mediami jest nieprawdą.

Audi wejdzie z McLarenem do F1

Transakcją zakupu McLarena Audi miało zabezpieczyć sobie w dość oczywisty sposób drogę do F1. Dokładnych ustaleń nie podano, a my oczekiwaliśmy na oficjalne potwierdzenie ze strony zainteresowanych marek. Wcześniej mówiło się o tym, że zakupem części McLarena, tej odpowiadającej za supersamochody, miało być zainteresowane BMW, zaś do Audi trafić miał dział sportowy McLarena. BMW zdążyło jednak zdementować te pogłoski.

Zakup McLarena wydawał się być prawdopodobny również dlatego, że firma boryka się ze sporymi problemami finansowymi. Nie oddaliły ich nawet niedawne zabiegi, jak sprzedaż wieloletniej siedziby w Milton Keynes, którą McLaren dożywotnio dzierżawi od nowego właściciela, czy zastrzyk kapitału w postaci pół miliarda funtów.

Dementi ze strony McLarena nie musi oznaczać końca sprawy. Wciąż prawdopodobny jest bowiem udział Audi w mistrzostwach Formuły 1. Jaki kształt może mieć ewentualny nowy team? Możliwości jest wiele, a wśród nich to, że Audi może dostarczać silniki dla McLarena, tworząc zespół Audi-McLaren lub McLaren-Audi. Ale może to równie dobrze wyglądać zgoła inaczej, choć uśmiercenie marki McLaren, mającej długie tradycje i sukcesy w Formule 1, byłoby co najmniej niezrozumiałe.

REKLAMA

REKLAMA

McLaren Artura fot. materiały prasowe
McLaren Artura

 

Porsche w Formule 1? To wciąż możliwe

Umowa między Audi i McLarenem nie zamykałaby też wcale drogi do wejścia w świat F1 dla Porsche. Ta marka wiązana była niedawno z planami udziału w mistrzostwach Formuły 1 i teraz mówi się, że może to zrobić wspólnie z Red Bullem, dla którego może być partnerem i dostawcą silników. Red Bull obecnie pracuje nad własną konstrukcją, a udział inżynierów Porsche z pewnością pomógłby w tym zakresie.

McLaren dołączy do Lamborghini, Porsche i Bugatti-Rimac

Przejęcie McLarena wzbogaciłoby portfolio Grupy Volkswagen w kwestii marek sportowych, bowiem już teraz do Audi należy choćby Lamborghini, a w całej grupie mamy jeszcze Porsche czy nowo powstałą spółkę Bugatti-Rimac, na której czele stanął Mate Rimac. W jaki sposób włodarze koncernu poukładaliby wszystkie klocki tej układanki, nie wiemy. Póki co czekamy na oficjalne komunikaty ze strony Audi, ale tak czy inaczej, nawet mimo dementi od McLarena, temat robi się ciekawy.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA