Audi ujawnia nowe R18

Audi R18 to hyrbyda, połączenie silnika Diesla V6 oraz motoru elektrycznego. Jednak to nie powolny i oszczędny samochodzik, a 1000-konny potwór. Zobacz, nowego zawodnika, który powalczy w Le Mans.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Audi twierdzi, że R18 przygotowane na sezon 2018 rok zostało zaprojektowane od podstaw. Mimo że auto może przypominać bolid z zeszłego roku, to jednak zaszły w nim znaczące zmiany.

Zacznijmy od stylistyki. Z przodu zamontowano ogromny zderzak z dołożonym spliterem, skrzela i wloty powietrza - wszystko zaprojektowane tylko dla lepszego docisku przedniej osi. Ważna jest też masa, więc wszystkie komponenty wykonano z włókna węglowego. Z boku mamy wrażenie, jakby projekt rysował 3-latek, ale wszystkie linie i krzywizny nie są tam bez powodu. Podobnie jest z tyłu, gdzie mamy diabelsko wyglądające światła LED oraz ogromny spoiler.

Inżynierowie z Ingolstadt postawili sobie za cel maksymalną wydajność. Dlatego jednostka V6 TDI została na nowo opracowana i teraz współpracuje z motorem elektrycznym. Łączna moc jednostki to aż 1000 KM. Co ciekawe, nie ilość koni mechanicznych jest tutaj najważniejsza, a.... spalanie. Tak, Audi chce zużywać jak najmniej paliwa na każdym okrążeniu i zaoszczędzić czas na tankowanie. Ma w tym pomóc system MGU (Motor Generator Unit), który magazynuje energię z przednich kół i wykorzystuje ją w momencie, gdy kierowca hamuje. Dzięki temu, silnik jest odciążony i ma więcej mocy podczas przyspieszania.

Zarówno zmiany stylistyczne, jak i mechaniczne mają poprawić spalanie o 32,4% w stosunku do auta z 2011 roku. Warto też wspomnieć, że turbosprężarki są lżejsze, a niektóre elementy silnika mniejsze, co dało większe pole manewru przy projektowaniu detali poprawiających aerodynamikę. Dzięki tym modyfikacjom Audi R18 jest w stanie pojechać nawet 340 km/h.

Nowe Audi będziemy mogli podziwiać w akcji podczas 84. wyścigu 24h Le Mans, który startuje 15 czerwca.

REKLAMA