Audi z serii RS dostaną napęd na tył

Audi zapowiada zmianę podejścia do napędu swoich najbardziej rasowych modeli. Wiele z nich będzie miało niebawem napęd na... tył.

Audi RS5 Coupe
Audi RS5 Coupe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nie tak dawno temu marka Quattro GmbH, zajmująca się produkcją topowych odmian modeli Audi, zmieniła nazwę na Audi Sport. Jeśli ktoś z was zastanawia się dlaczego, z pomocą przychodzi mu szef submarki Audi, Stephan Winklemann.

REKLAMA

W wywiadzie dla Auto Express, podczas trwającego Festiwalu Prędkości w Goodwood, Winklemann zdradził jeden z powodów. Chodzi o to, że dotychczas Audi serii RS miały napęd na cztery koła, nazywany zresztą przez Audi "Quattro". Tymczasem sportowe samochody to również napęd na jedną oś.

- Patrząc od strony nazwy marki, "Quattro" mogło być mylące. Quattro to układ napędu na wszystkie koła i zarazem jedna z tych rzeczy, która zbudowała markę Audi. W naszej opinii jednak, nie jest to najlepsza nazwa dla firmy - powiedział Winklemann, odnosząc się do zmiany nazwy firmy z Quattro na Audi Sport.

Co więcej, jak dowiadujemy się z wywiadu dla Auto Express, Audi Sport chce pójść o krok dalej i wprowadzić na rynek tylnonapędowe modele, mające rywalizować z BMW M i Mercedesami AMG. Napęd na wszystkie koła miałby być wciąż oferowany niemal we wszystkich modelach serii RS.

- Quattro może być nazwą firmy, ale też opcjonalnym elementem wyposażenia. Chcemy, żeby to stało się jasne - wyjaśnił Winklemann. - Jestem sobie w stanie wyobrazić, że możemy mieć w przyszłości również auta z napędem na jedną oś, tylną oś - zakończył szef Audi Sport.

Jesteśmy zatem świadkami przełomowego momentu w historii marki, która z napędu Quattro uczyniła swój znak rozpoznawczy, stosując go z powodzeniem do przenoszenia dużych sił napędowych sportowych odmian swoich aut.

REKLAMA