Audi zaprezentowało bolid Formuły E - oto e-tron FE04

Audi zaprezentowało pierwszy w historii marki elektryczny bolid wyścigowy Formuły E. Nazywa się Audi e-tron FE04 i będzie walczyć o mistrzostwo.

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Audi jest pierwszym niemieckim producentem samochodów ścigającym się w Formule E. Cztery pierścienie obejmą w stawce miejsce zajmowane dotychczas przez team ABT Sportsline. Zespół ten obecny był w Formule E od czasu powstania tej serii wyścigów samochodów elektrycznych. W przyszłości będzie sprawował opiekę nad wyścigowymi bolidami Audi jako team techniczny.

REKLAMA

W 33 rozegranych dotychczas wyścigach Formuły E, team ABT Schaeffler Audi Sport, w którego barwach jeżdżą Daniel Abt i Lucas di Grassi, 24 razy stawał na podium, z czego aż sześć na najwyższym jego stopniu. W tym sezonie zespół zajął drugie miejsce w klasyfikacji zespołów, a Lucas di Grassi zdobył tytuł mistrzowski.

REKLAMA

REKLAMA

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04

W serii wyścigów Formuła E, zespoły i producenci mają prawo samodzielnie konstruować i rozwijać napędy złożone z jednostki napędowej, skrzyni biegów, części zawieszenia i odpowiedniego oprogramowania. Sercem Audi e-tron FE04 jest właśnie układ złożony z silnika i skrzyni biegów.

Inżynierowie Audi skoncentrowali się przede wszystkim na takim zaprojektowaniu układu motor-generator, by uzyskać jak najwyższą wydajność. W sezonie 2017/2018, team Audi Sport ABT Schaeffler używać będzie wysokowydajnej skrzyni z tylko jednym przełożeniem.

REKLAMA

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04

Wygląd bolidu, z bielą, czernią i metalicznym zielonym jako kolorami podstawowymi, kolorystycznie nawiązuje do barw bolidu, w którym Lucas di Grassi w lipcu tego roku zdobył mistrzowski tytuł w Formule E. W nowym sezonie, po raz pierwszy w swej karierze i na dodatek jako obrońca tytułu, ten 33-letni Brazylijczyk wystartuje w bolidzie z numerem "1".

REKLAMA

REKLAMA

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04

Kolegą Lucasa di Grassi w zespole będzie młody zawodnik Daniel Abt. 24-latek z niemieckiego Allgäu podpisał właśnie kontrakt i został fabrycznym kierowcą Audi. Abt poprowadzi bolid z numerem "66" z dodatkowym malowaniem w kolorze czerwonym wprowadzonym po to, by widzowie mogli łatwo rozróżnić dwa samochody spod znaku czterech pierścieni.

REKLAMA

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04

Już od pierwszego dnia współpracy, Lucas di Grassi i Daniel Abt stanowią mocne duo startujące w wyścigach Formuły E. Wzięli razem udział w 33 wyścigach, 24 razy stając na podium, 6 razy zwyciężając i 4 razy zdobywając pole position. Już niedługo, również wspólnie, zaczną kolejny sezon tej serii wyścigów.

REKLAMA

REKLAMA

Audi e-tron FE04
Audi e-tron FE04

Nowym szefem teamu, a co za tym idzie również twarzą Audi Sport ABT Schaeffler w Formule E został Allan McNish, towarzyszący i wspierający cały zespół na torach wyścigowych już podczas trzeciego sezonu. Teraz, ten były zawodnik Formuły 1, długoletni kierowca fabryczny Audi i trzykrotny zwycięzca z Le Mans, będzie już oficjalnie przewodził i reprezentował team.

Audi e-tron FE04 zadebiutuje na torze podczas wyścigu inaugurującego sezon 2017/2018 Formuły E, 2 grudnia br. w Hongkongu.

REKLAMA