Audi zrobiło już ponad 1 mln km w autach elektrycznych

W czteroletnim programie wspieranym przez rząd federalny Niemiec i niemiecki przemysł motoryzacyjny, Audi wystawiło 80 egzemplarzy prototypowego modelu A1 e-tron i 40 sztuk Audi A3 Sportback e-tron produkcji seryjnej.

Pierwsza jazda: Audi A3 e-tron
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Do użytku uczestnikom badania oddano 120 modeli hybrydowych Audi. W sumie pokonano ponad 1,4 mln kilometrów testowych, z czego ponad 80% tras pokonywano w trybie elektrycznym. Chociaż te kompaktowe modele z napędem hybrydowym typu plug-in doskonale nadają się również do dalekich wypraw, to badani, korzystając z możliwości napędu elektrycznego, najczęściej pokonywali mniej niż 50 kilometrów dziennie. W ten sposób nie przekraczali zasięgu oferowanego przez ten rodzaj napędu. Około połowa wszystkich jazd jakie użytkownicy wykonywali podczas badania, była nawet krótsza niż 10 kilometrów. Jeden z uczestników jeżdżący wyjątkowo oszczędnie, przez całe pięć miesięcy tylko raz tankował benzynę, a jego testowe Audi pokonało 7700 km.

Po zakończeniu testów, analitycy Audi doszli do następujących wniosków: uczestnicy eksperymentu byli bardzo pozytywnie nastawieni do czystej, cichej i progresywnej mobilności elektrycznej. Jednak stopień ich zadowolenia, w dużej mierze zależał od stopnia łatwości i wygody dostępu do punktów ładowania swoich pojazdów.

Marka z Ingolstadt poszerza paletę swoich modeli serii e-tron, które można ładować korzystając z gniazd elektrycznych. „W salonach dealerskich można już zamawiać Audi A3 Sportback e-tron, a wkrótce Audi Q7 3.0 TDI e-tron quattro” – mówi dr Stefan Knirsch, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Do roku 2018 będziemy mieć w ofercie pięć różnych modeli hybrydowych typu plug-in i wprowadzimy na rynek SUV-a o napędzie czysto elektrycznym o zasięgu ponad 500 kilometrów.”

REKLAMA