REKLAMA

Auta elektryczne drogie, ale tańsze?

Co Polacy sądzą o samochodach elektrycznych? Z raportu opublikowanego przez InsightOut Lab opracowanego przy współpracy z marką Volkswagen wynika, że według badanych auta na prąd są drogie, ale rzadziej trafiają do serwisu, a jazda nimi jest tańsza niż samochodami z silnikiem spalinowym.

materiały prasowe

W badaniu grupa ankietowanych miała za zadanie określić, na ile zgadza się lub nie zgadza z popularnymi przekonaniami na temat użytkowania samochodów na prąd. Badano najważniejsze tezy związane z zakupem, eksploatacją i utrzymaniem samochodu, czyli:

Serwis auta elektrycznego jest tańszy niż samochodu spalinowego
Auta elektryczne są mniej awaryjne niż samochody z silnikiem spalinowym
Ogólny koszt utrzymania auta elektrycznego jest niższy niż samochodu z silnikiem spalinowym
Auta elektryczne są drogie

 

materiały prasowe

 

Auta elektryczne drogie, ale tańsze - Co sądzą badani

Teza mówiąca, że samochody elektryczne są drogie, jest najczęściej i najbardziej zdecydowanie wyrażaną spośród wszystkich, o jakie zapytano w badaniu. Zgadza się z nią aż 84% badanych (odpowiedź „zdecydowanie zgadzam się” zaznaczyło 46% ankietowanych).

Z badań przeprowadzonych przez InsightOut Lab w kwietniu 2020 r. wynika jednak, że jeśli ankietowani stanęliby przed wyborem, czy kupić auto droższe w zakupie, ale tańsze w utrzymaniu, czy może tańsze w zakupie, ale droższe w utrzymaniu, większość (82%) wybrałaby to pierwsze (droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji). Jednocześnie auta na prąd jawią im się jako te, za których utrzymanie płaci się mniej.

71% badanych jest zdania, że jazda samochodem elektrycznym jest tańsza niż autem z silnikiem spalinowym. 27% zdecydowanie zgadza się z tą tezą, a 44% raczej się z nią zgadza. Zdaniem 65% ankietowanych koszty utrzymania są niższe niż w przypadku samochodów z silnikami spalinowymi.

 

materiały prasowe

 

Auta elektryczne drogie, ale tańsze - Rzadziej w serwisie

23% badanych nie wie, czy samochody elektryczne psują się rzadziej, czy częściej niż auta z silnikiem spalinowym. Wyraźna większość (61%) pod tym względem uznaje jednak wyższość samochodów na prąd, zdecydowanie lub raczej zgadzając się z tezą, że auta elektryczne są mniej awaryjne niż samochody z silnikiem spalinowym. Ponadto zdaniem 45% ankietowanych tańszy jest również serwis samochodu elektrycznego. Warto jednak podkreślić, że przy tej tezie znalazła się największa grupa niezdecydowanych. Na pytanie: „Na ile zgadzasz lub nie zgadzasz się ze stwierdzeniem, że serwis auta elektrycznego jest tańszy niż samochodu z silnikiem spalinowym?” 29% ankietowanych odpowiedziało: „Trudno powiedzieć”.

 

materiały prasowe

 

Auta elektryczne drogie, ale tańsze - Samochody elektryczne w Polsce

Według danych PSPA w Polsce jest zarejestrowanych 6837 samochodów elektrycznych oraz 5434 hybrydowych typu plug-in, co daje łączną liczbę 12271 aut. Ich kierowcy mogą korzystać z 1194 stacji ładowania rozmieszczonych w całym kraju.

Auta elektryczne drogie, ale tańsze - Metodologia badania

Badanie InsightOut Lab i marki Volkswagen zrealizowano na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1.001 osób. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 kwietnia 2020 r. metodą CAWI.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA